על התאמה אישית

המהפיכה התעשייתית במאות ה-18-19 שינתה את שיטות הייצור מפרטניות להמוניות, מוזילה בכך את המחירים לכל, ומספקת מיליוני משרות - היא היתה מצויינת לשעתה. כיום מחוללת הקידמה המדעית והטכנולוגית מהפיכה בכיוון ההפוך

 

מאת עֹפר עציון

 

המהפיכה התעשייתית הביאה לאנושות את בשורת הייצור ההמוני. אנחנו קונים את בגדינו מן המדף, ולא תופרים אותם אצל חייט. אנחנו קונים רהיטים מן המדף, וגם צורכים תרופות שנעשות בייצור המוני.

 

עולם הטכנולוגיה העכשווי שולח אותנו לכיוון ההפוך: התאמה אישית - Personalization. חוקי המשחק בנושאים שונים משתנים. הבולט ביותר בעניין זה הוא התחום הרפואי, שהצטיין עד לא מזמן בפרוטוקולים של תקן אחיד לטיפול בכל מחלה. השלמת מיפוי הגנום האנושי, ביחד עם מחקרים המשתמשים במאגרי עתק של נתונים, מאפשרת סיווג של חולים ומתן טיפול פרטני לכל חולה. למשל: לחולי סרטן. אם בקרתם לאחרונה בפגייה, הייתם נוכחים לדעת שכל פג מחובר לכמה מוניטורים, שכל אחד מהם מצפצף באופן עצמאי, ויוצר אזעקות שווא רבות. הסיבה לכך היא, כי היצרנים מכיילים את האזעקות לרמה מזערית בכדי להגן על עצמם מפני תביעות. רפואה המותאמת אישית מאפשרת לרופא לקבוע כללים פרטניים לכל פג ופג - באיזה צירוף של תנאים יש להתריע לאחות, ובאיזה צירוף של תנאים להתריע לרופא.

 

ההתאמה האישית אינה מוגבלת לתחום הרפואה. אם נלך רחוק יותר, נוכל להביא לדוגמה את איסוף האשפה. כיום מתבצע איסוף האשפה במסלולים ובמועדים קבועים. כך ייתכן שביום מסויים מכל אשפה שעולה על גדותיו לא ירוקן, בעוד שהאשפה במכל ריק למחצה תיאסף. התאמה אישית כאן מבוססת על חיישנים המנטרים את כמויות האשפה במכלים השונים. על פי זה נקבעת בכל יום תוכנית האיסוף, כך שהוא יהיה מרבי.

 

מנטרים את עובי הגבעול

כך גם בתחום ההשקיה. לרשות החקלאי עומדות כיום מערכות השקייה חכמות המבטיחות יעילות וניצולת מרביות. זה מתבצע באמצעות הצמדת חיישנים לצמחים בחלקת מדגם. חיישנים אלה מנטרים מדדים מגוונים כמו טמפרטורה, לחות, ואף עובי הגבעול. הנתונים מועברים בזמן אמת למערכת, וזו מחליטה מתי לבצע השקייה ובאלו כמויות. תחום נוסף להתאמה אישית המוכר יותר מקרוב לרבים כיום, הוא הבית החכם. מערכת ממוחשבת שמפקחת על כל המכשירים הביתיים, ושבאמצעותה אפשר ליישם עדיפויות של התאמה אישית - הטמפרטורה שבה יופעלו חימום או קירור ועוצמתם, שעות שבהן יופעלו מכשירים חשמליים, כמו מכונת כביסה ומדיח כלים, ועוד ועוד.

 

התקשורת עומדת כיום במרכז חיינו ואך טבעי הוא שהיא הופכת להיות מותאמת אישית. בעוד שבעבר צפייה בתוכניות טלוויזיה או האזנה לתוכניות רדיו התבצעה בהכרח בשעות שבהן הן שודרו,  אנו יכולים כיום, באמצעות התקשורת הדיגיטלית, לצפות בתכנים שבהם אנו בוחרים בעיתוי אותו אנחנו בוחרים. יש גם עיתונים ומגזינים דיגיטליים המאפשרים לקורא לקבוע את הרכב העיתון בהתאמה אישית על פי העדפותיו - חלק מאיתנו מעוניין במוסף ספרותי אך לא במוסף ספורט, וחלק מעדיף להתרכז בדפי הכלכלה. הדבר בולט עוד יותר בתכנים אינטרנטיים חברתיים.

 

המדפסת התלת-ממדית

טכנולוגיה מעניינת המאפשרת יצירת מוצר בהתאמה אישית היא המדפסת התלת-ממדית. זו מאפשרת לייצר לפי מפרט מותאם אישית. למשל, בתחרות שנערכה לייצור מוצרים לבעלי מוגבלויות, יוצרו בין השאר, קומקום שאדם קטוע ידיים יכול להחזיקו; כסא גלגלים שיכול להוליך שלושה כלבים,  ומתקן המאפשר לאדם משותק לנגן בגיטרה באמצעות גלי המוח שלו.

 

כל אלה, ועוד רבים שיבואו, מאפשרים לנו לחזור לעידן של בחירת בגדים בהתאמה אישית, אך הפעם במקום להזמין אצל חייט, אנחנו יכולים לעצב את הבגד כרצוננו או על פי דגם קיים, ולהדפיסו על יד המדפסת התלת-ממדית. מובן שלחברות העוסקות בייצור המוני יש אינטרס להמשיך לבצע הכל בייצור המוני. ואולם נסיון האדם על פני הדורות, מחווה שהקידמה תנצח, כמו תמיד.

 

----

 

פרופ' עֹפר עציון הוא ראש החוג למערכות מידע, במכללה האקדמית צפת.

 

logo בניית אתרים