האם הפחד מקרינת "הדור החמישי" מוצדק? / נפתלי בלבן-אוברהנד

 

ברשתות החברתיות נפוצים עוד ועוד פוסטים מפחידים, על סכנות הקרינה האלקטרונית. הם מתייחסים בעיקר לדור החמישי בסלולר.

 

אולי יש משהו בדברים, אלא שלאחרונה קמים אנשים וגופים הזויים ועושים מרק צ'ורבה מהכל ביחד, מהכימיה, הפיסיקה והרפואה, ומערבבים זאת בהמון אמונות תפלות ובורות מבחינה מדעית. בכך הם מפחידים את קוראיהם וגם את עצמם.

 

הנה עובדות על הנושא:

 

1. הסכנה והאיום הממשיים ביותר הוא זיהום האוויר. אנחנו שואפים את המזהמים לריאות. חלקיקים ממנו חודרים לדם, והרוב בדומה לתוצרי סיגריות - פשוט סותם את הנאדיות שבריאות. נאדיות זעירות אלו הן הקולטות בנשימה את החמצן. החמצן חיוני לנו לתהליכי החיים, ובהם תפעול הלב, האברים הפנימיים, השרירים, ובעיקר המוח - הצורך כ-20% מכלל החמצן שבדם אף כי משקלו רק כ-2% מהגוף!

 

2. לגבי מתכות. הגוף שלנו מכיל אותן, וכמה מהן חיוניות לתפקוד חיים תקין. מתכות אלו  נמצאות בגוף כיונים חיוביים, ולא כמתכת רגילה. לעומת זאת יש הכותבים בפוסטים שאנחנו סופחים את המתכות ישירות לגופנו, שזה ברובו לא נכון.

 

יש דוגמא היסטורית אמיתית של הרעלה ממתכות - ובעיקר מעופרת, שהיא מתכת רעילה מאוד. יש האומרים, כי אחת הסיבות לנפילת האימפריה הרומית הייתה שימוש יתר בכלים מעופרת, מכיוון שזו מתכת קלה לעיבוד.

 

3. לגבי הסלולר מדור 5 - זו בהלת שווא. מאז פיתוח הטלפון הסלולארי בשנות ה-80, הצטרפו ברחבי העולם מיליארדי משתמשים לרשתות. זה עוד ניחא - אך שירותי האינטרנט והעברת הסרטים והתמונות שזכינו להם, דורשים המון המון תדרים שאנו המקצוענים קוראים להם "רוחב סרט". אפשר להשוות זאת לארון בגדים שיש להרחיבו בכדי לאחסן בו יותר בגדים. אך כמות התדרים העולמית היא מוגבלת.

 

משאבי התדרים שבתחום ה-900 מגה הרץ, שבהם השתמשו בתקופות השירות הראשונות, כמעט אזלו. עם התפתחות טכנולוגיות התקשורת והמזעור ברכיבים האלקטרוניים התחילו לפיכך לעבור לדור שני ושלישי בתחומי ה-2000-3000 מגה הרץ. כל מעבר לתדר חדש חִייב גם ייצור של טלפונים חדישים יותר. לטובת שיווק ופרסום, "התפארו" חברות הטלפוניה שהנה יש דור חדש וחדש יותר. זה פעל כמו חרב פיפיות - פתאום נפל פחד על הציבור שבורים התחילו להפחיד אותו, ואנשים חושבים לעצמם... "בטח הדור החדש מסוכן מאוד". אך לא כצעקתה. להיפך! הדור הרביעי פירושו שאפשר לקבל שירותי אינטרנט משוכללים, והדור החמישי מדבר על כך שהאינטרנט יהיה כה מהיר שאולי אפשר יהיה לוותר כליל על קווי התקשורת היבשתיים ולהשתמש באינטרנט אלחוטי גם במחשבים הביתיים.

 

לסיכום - הדור החמישי הוא בסך הכל מעבר מ-3000 ל-5000 מגה הרץ, שזה אינו שינוי משמעותי. אין מה לחשוש מכך, בכל מקרה אני עצמי איני חושש.

 

ועוד לסיכום - את הזיהום העולמי התחילה המהפכה התעשייתית-טכנולוגית לפני 300 שנה. כיום יש מודעות ערה, וגם התקדמות איטית לתחנות כוח המופעלות בגז ולא מזהמות, ולרכב חשמלי לא מזהם. הדבר הכי מסוכן שקיים בתבל הוא הקרינה הקוסמית ואור השמש, אשר עוצמתם רבה פי מאות מעוצמת גלי הסלולר. ודווקא מזה לאף אחד לא איכפת. כדאי לקחת דוגמה מחוכמת הקדמונים - הבדווים מכסים את גופם וכך הם נשמרים מקרינת השמש המסוכנת.

 

----

 

הכותב עוסק בתחומי האלקטרוניקה למעלה מ-50 שנה, בין השאר כמורה ומנהל קורסים.  השתתף בקבוצה שבנתה את הלוויין הראשון בישראל ה-Tech-Sat. בשעות הפנאי הוא חובב רדיו מורשה בדרגה א', שימש כיו"ר 'אגודת חובבי הרדיו בישראל', ובמסגרת זו הקים מתקני תקשורת חרום ארציים.

logo בניית אתרים