היקום רוחש ושופע ושוקק חיים!

 

יעקב שקד


 

לפני ימים אחדים נחתה עלינו ידיעה מרעישה. "התגלו סימני חיים בכוכב נוגה". ה"סימנים" האלה הם מולקולות גז פוספין (phosphine). זהו גז נדיר שיכול להיווצר באופן מלאכותי על ידי האדם, אך בטבע הוא יכול להיווצר רק כתוצר של פעולות החיים של חידקים המשגשגים בסביבה חסרת חמצן. מכיוון שגם אטמוספירת כוכב-הלכת ונוס הינה חסרת חמצן, האפשרות שמולקולות הפוספין שם נוצרו על ידי חידקים, הינה הגיונית וסבירה מאוד!

 

אני, כותב שורות אלו, איני מופתע מהתגלית הזאת. הנה פרק מספרי 'שאלות לחַיבָּנִים' שלא התפרסם עדיין, בו אני מפרט את דעתי שלא רק שאנחנו לא לבד ביקום, אלא שהיקום שוקק חיים. טריליוני טריליוני טריליוני טריליונים של צורות חיים על כוכבי-לכת, על כוכבי-שבת ואף בחלל עצמו!

 

מאמר זה מתנהל כשיחה דימיונית בין חַיבָּנִית* ששמה לָלָה, מחַיבָּנוּת המתקדמת במיליוני שנים מזו של בני האדם, שבאה לכאן לענות לשאלות של בני-האדם, לבין נציגות נבחרת של האנושות. ללה מודעת לרגישות בני-האדם לבעיות מגדר ומדברת לפיכך בלשון זכר, אף כי היא מופיעה בהולוגרמה בדמות אשה

 

hhhh

 

איש נשוא פנים קם על רגליו. מעצם היותך כאן, אמר, אנו יודעים כעת שאיננו לבד ביקום. תודה לכם על כך. האם יש עוד חיים מלבדכם ומלבדנו?

 

כן! ענתה ללה, יש כמעט אינספור צורות חיים על פני כמעט אינספור כוכבים וגרמי שמים אחרים. יש חיים כמעט בכל מקום שיש בו תנועה של נוזלים. היקום רוחש ושופע ושוקק חיים.

 

ובכל המקומות שיש בהם חיים, יש גם חַיבָּנִים? חיים תבוניים?

 

לא. כמעט באף אחד מן המקומות האלה אין חיים תבוניים. חיים תבוניים הם דבר נדיר יחסית.

 

אז יש רק מספר קטן של חַיבָּנוּיוֹת?

 

מספר הוא דבר יחסי. יחסית לכמות צורות החיים ביקום, מספר החיבנויות נמוך עד מאוד. אבל מספר צורות החיים הוא עצום. יש ביקום שלנו כנוניליון[1] צורות חיים. יש לזכור כמובן שברבים מהמקומות שהתפתחו בהם חיים יש צורות חיים מגוונות ורבות מאוד, ממש כבכוכבכם. לעומת מספר עצום זה יש רק כמה מיליארדי חיבנויות. כמספר, זהו אפילו לא שבריר של רסיס של אחוז ממספר צורות החיים. ואולם כממשות זהו מספר גדול ומכובד מאוד.

 

יש חיים גם, נניח, בכוכב הקטן פלוטו?

 

לא.

 

ובנפטון?

 

כן.

 

 זה לא יכול להיות. חיים לא יכולים להתקיים בנפטון. התנאים שם נוראים.

 

נוראים לכם. מתאימים להם. אל תהיו צרי אופקים. מדעניכם טוענים, ברובם, שלא ייתכנו חיים בכוכבים שונים, כי התנאים לא מתאימים לחיים. נדמה לכם שרק צורת חיים כשלכם תיתכן. איזו צרות מוחין. צרות האופקים הזאת בולטת שבעתיים על רקע העובדה שמדעניכם בעצמם גילו על כוכבכם שלכם יצורים חיים בתנאים שאתם מכנים "לא מתאימים". בחום של מעל מאה מעלות, ללא שמץ של חמצן, בסביבה בשבילכם היא רעילה, בקור שבו תקפאו.

 

סביבות כאלו לא יהיו מתאימות לכם, אבל הן נעימות מאוד לצורות החיים שבהן, בעוד שהסביבה שנעימה לכם תהיה להם עויינת מאוד. אתם לא יכולים לחיות בלא חמצן. אבל כשהחיים נוצרו בכוכבכם לא היה בו כמעט חמצן חופשי, שיכולים הייתם לנשום. מרבית סוגי החיים הקיימים כאן כיום, לא היו שורדים בתנאים ששררו בכוכבכם שלכם כשהחיים נוצרו בו.

 

איך נדע איפה יש חיים?

 

בכל מקום שיש בו תנועת נוזלים, נוצרו חיים או ייווצרו חיים. תנועת נוזלים מאפשרת כמעט אינספור מפגשים רנדומליים בין אטומים ומולקולות שונים. מפגשים אלה הם המצע להיווצרות חיים. היווצרות חיים - במקומות שיש בהם נוזלים ומגוון יסודות וחומרים - היא דבר כמעט בלתי נמנע. בעיקר נוחים להיווצרות חיים, כוכבים הנמצאים בשולי הגלקסיות, היכן שהצפיפות הסטלארית נמוכה. היכן שהסכנה להתנגשויות בכלל, ולהתנגשויות תכופות בפרט, קטנה בהרבה מאשר בחלקים הפנימיים יותר של גלקסיות.

 

היווצרות חיים והתפתחותם הן תהליכים האורכים תקופות ארוכות מאוד. עידנים. עשרות ומאות מיליוני שנים. שקט מהפגזה מתמדת של גרמי שמים מסייע לכך מאוד. כמי שחיים בשולי הגלקסיה שלכם, גלקסיית שביל-החלב, זה צריך להיות ברור לכם.

 

אבל ראי כמה שהתנאים בכדור-הארץ מותאמים לנו. אילו היה חם פה בכמה עשרות מעלות בלבד לא היינו יכולים לחיות. אילו היה פה קר הרבה יותר לא היינו יכולים לחיות. אילו היה פחות חמצן, או יותר פחמן חד-חמצני, או יותר פלואור באטמוספֶרה, או שלא היתה שכבת האוזון, או שהקרינה האולטרה-סגולה היתה רבה הרבה יותר, לא היינו יכולים לחיות.

 

זה לא מדוייק. התנאים בכדור-הארץ מותאמים לכם? לא ולא. אתם הינכם מי שהתאימו עצמם לתנאים שבכדור-הארץ בתהליכי ברירה טבעית! ממש כפי שכל צורת חיים מסגלת עצמה ומתפתחת כך שתתאים לתנאים השוררים בסביבת התפתחותה. אילו היה חם פה יותר, הייתם מתאימים עצמכם לכך, אילו היה פה יותר פלואור הייתם מסתגלים לכך. אילו היה פה פחות חמצן, הייתם מתפתחים בהתאמה לכך.

 

הנה, אתם ומרבית בעלי החיים הנמצאים באויר החופשי, זקוקים לכ-20% חמצן באויר שאותו אתם נושמים. התאמתם עצמכם לכך, כי החמצן מהווה 21% מן האויר החופשי. אבל בשחר התפתחות החיים על כוכבכם, עד לפני כשני מיליארדי שנים לא היה כמעט כל חמצן חופשי באטמוספרת כדור הארץ. היא היתה מורכבת בעיקר מחנקן, מתאן ופחמן דו-חמצני - מה שלא הפריע כלל לחיים להתפתח, ולהתאים עצמם לכל נישה זמינה בהתאמה למה שיש. רק לפני כשני מיליארד שנים החלו האצות החד-תאיות ציאנובקטריה,[2] שהמטבוליזם שלהן הוא מבוסס פוטוסינתזה ופחמן דו-חמצני, להפיח לאטמוספרה חמצן, כתוצר פסולת של תהליכי החיים שלהן. החמצן, שהוא יסוד פעיל ומְאַכֵּל דחק את רגלי המתאן, מה שחיסל בהדרגה חלק גדול מצורות החיים החד-תאיות שהמטבוליזם שלהן היה מבוסס מתאן, אמוניה  ועוד.

 

 זאת ועוד, כמות החמצן במי הימים והאוקיאנוסים היא רק כ-8%, והנה הדגים ובעלי החיים הימיים הסתגלו לרמת חמצן זאת, שבה אתם אינכם יכולים לחיות. יתרה מכך, יש אצלכם בכוכבכם צורות חיים אשר המטבוליזם שלהם אינו מבוסס על חמצן, כי אם על צורן או על גפרית. הגיוני הדבר שההימור הנראה לכם הכי בטוח לקיום חיים ביקום, הוא על פלנטות דמויות הארץ, בתנאי שמש דומים. אבל אין בכך כדי לפסול אפשרויות אחרות. עם זאת, בין אנשי המדע שלכם, יש גם כאלה שהם כה מוגבלים, עד כי לדעתם חיים אפשריים רק בתנאים הזהים לאלה שבכדור הארץ.

 

אתם התפתחתם תוך כדי הסתגלות לתנאי סביבת חייכם. אפילו לא לתנאי כדור-הארץ, אלא רק לסביבתכם.

 

כמובן שהכוכב שלנו הוא יוצא דופן בין הכוכבים, איש קשיש קם בשורה הראשונה, מתחיל לדבר תוך כדי הקימה, בכדי שיתאפשרו עליו החיים שלנו, ושל בעלי החיים האחרים. הוא גם היפה מכל כוכבי מערכת השמש, עם צבעי תכלת השמים וכחול המים והירוק של הצמחיה וצבעי הפרחים והפירות. כדור-הארץ הוא הכוכב היפה ביותר גם למסתכל עליו מן החלל. לא בִּכדִי הוא יפה כל כך.

 

אכן, לא בִּכדִי. הכוכב שלכם נראה לכם היפה מכולם, כי היופי הוא בעיני המסתכל. ממש כמו שכל כוכב אחר נראה לתושביו היפה מכולם.

 

אבל, אף כוכב אינו כחול כמו כדור-הארץ. הרי ראיתם אותו מן החלל.

 

הכוכב שלכם נראה לכם יפה מכל, כי כך התפתחה ראייתכם במהלך האבולוציה שלכם. באתם מן המים, גופכם עשוי מכשבעים אחוז מים, ומים חיוניים לקיומכם בחיים. לא יִיפלא אפוא, שהפרשנות שצבע המים קיבל במוחותיכם נאה בעיניכם. הצמחים הינם אב-התזונה של צורת החיים שלכם, לכן קיבלו צבעיהם פרשנות כה יפה במוחותיכם. האש מסוכנת לכם, דברים לוהטים בחום גבוה מסוכנים לגופיכם שהינם מבוססי פחמן ומים, ולכן קיבלו פרשנות צבעונית מתאימה. אין דבר כזה צבע אובייקטיבי. צבע הוא רק התרגום של מוחכם לאורך הגל הנקלט בעדשות עיניכם. כל מוח ומוח והאינטרפרטציה שלו, לכל אורך גל.

 

אני, למשל, רואה את גז החמצן שבאויר מסביבכם, בצבע שלגבי הוא דוחה ומעיד על סכנה. כך, מפני שהחמצן מסוכן לגופי, שהוא מבוסס מתכות. לגביך החמצן הוא שקוף. המים שלכם נראים לי בצבעי סכנה מכוערים. העננים שבעיניך הם כה יפים, לבנים ככבשים, נראים לי כהים מאוד ודלוחים. זאת, מפני שהחיים בכוכב האם שלי לא נוצרו במים, כי אם במתכת נוזלית. אני מבין שהכוכב צדק נראה לכם בצבעים חומים וכתומים שמעידים מבחינתכם על תנאים לא ידידותיים. לתושבי צדק, לעומת זאת, הצבעים שהם רואים נראה להם היפים ביותר ביקום.

 

אין לנו כל אפשרות לדעת איך נראים לכם הצבעים שאתם רואים. אבל אני מניח שהפרשנות של תושבי צדק לגבי צבעי הדברים הטובים להם והרעים להם בכוכבם, דומה לפרשנות שלכם לגבי דברים כאלה בכוכבכם. לנו נראה כדור-הארץ שלכם כמקום גרוע, כעוּר ומסוכן. יש מקום להניח שכוכבכם נראה לי מן החלל כמו שהכוכב נוגה נראה לכם מן החלל. מקרוב נראה לי כוכבכם כמו שאולי היה נראה לכם נוגה אילו הייתם על פניו.

 

אתה לא מסוגל לחיות ברובו הגדול של הכוכב שלך. אתה לא מסוגל לחיות במים ולא מתחת למים. אתה לא מסוגל לחיות במעבה האדמה, או בקרח, או באויר. ובעוד מקומות בכוכבך. אבל בני-האדם הם רק דוגמה בודדת מתוך המון צורות חיים בכוכבכם. יש בכדור-הארץ המון צורות חיים אחרות, שהמקומות אשר בהם אתה תמות הינם ביתם הטוב והמיטיב.

 

קצת יותר חם, קצת יותר קר, קצת פחות חמצן, קצת יותר פלואור. לך זה לא מתאים, אבל זה מתאים להמון צורות חיים אחרות, שלא יודעות כלל על קיומך. כמו שאתם התפתחתם בהתאם לתנאים השוררים כאן, בכוכבים אחרים התפתחו החיים בהתאמה לתנאים השוררים בהם. חיים הינם דבר אפשרי כמעט בכל תנאי סביבה שאפשר להעלות על הדעת. גם בתנאים שלגביך הם הקיצוניים והקטלניים ביותר.

 

גם בנוגה?

 

גם בנוגה.

 

האם יש חיים על צדק?

 

בהחלט. גם חיים מפותחים. חיבנים.

 

אבל, התנאים שם כל כך נוראים.

 

כבר דיברנו על זה, וכבר עניתי על זה. התנאים נוראים לכם, אידיאליים להם.

 

אה, ובאמת יש שם חיבנים? ממש? מפותחים כמונו?

 

מפותחים יותר מכם.

 

אז, למה הם לא באו לבקר?

 

הם לא טסים.

 

בכלל לא?

 

בכלל לא.

 

אבל, אם הם כל כך מתקדמים... את אומרת שאנחנו פחות מתקדמים מהם, והנה אנחנו כבר עורכים טיסות לחלל.

 

הם לא פיתחו כלל כל יכולת לבצע טיסות, ובכלל זה טיסות לחלל. אין להם בכוכבם את המגוון העצום של יסודות וחומרים כבכוכבכם שלכם. צדק הוא ביסודו כוכב גזים. יש בו רק מעט יסודות מוצקים וחומרים מוצקים, ולא די בהם לבניית מכונות טיסה.

 

זה לא מדוייק, לצדק יש ליבה מוצקה, גרעין של חומרים קשים.

 

נכון. אולם גרעין זה אינו נגיש. החיבנים בצדק חיים בחלקה התחתון של השכבה הגזית העליונה שלו, שעוביה כשמינית מקוטר הכוכב. יש שם רק מעט יסודות וחומרים מוצקים. הגרעין הקשה נמצא מתחת לשכבה עצומה של מימן מתכתי, שאינו חדיר לגביהם ממש כמו מוצק, אך גם אינו יכול לשמש לבניה כי הוא מתנזל והופך לגז כשהוא מועלה לשכבה הגזית. עם זאת, הוא מוליך מצויין ומשמש אותם לתקשורת פנים.

 

אז, במה הם כל כך מתקדמים מאיתנו?

 

בדברים רבים כן. בדברים אחרים לא. הם יצורים הרבה יותר מחשבתיים מאשר חומרניים ומעשיים. אבל הם השכילו לנצל את הכמויות הזעומות של יסודות וחומרים כבדים ממימן והליום שיש שם, בכדי ליצור לעצמם תנאי חיים מפותחים ונוחים, כמו גם בכדי ליצור מכשירים ומכונות.

 

אנחנו יודעים שהאטמוספירה של צדק היא עצומה בגובהה וכמעט אטומה. האם הם יכולים לראות משהו מבעדה אל העולם החיצון להם? הם בכלל מודעים ליקום, לחלל, לכוכבים אחרים?

 

הם בהחלט מודעים לכל אלה. יכולת הראיה שלהם התפתחה לקליטת אורכי גל ההופכים את ענני הגז האלה לשקופים לגביהם, ממש כפי שגזי האטמוספרה שלכם הינם שקופים לגבי חוש הראיה שלכם, וכפי שהמים שקופים לבעלי החיים החיים בהם. מכיוון שהתפתחתם מבעלי חיים שמוצאם במים, המים שקופים חלקית גם לגביכם. חלקית, מפני שעם העידנים הולכת תכונה זאת ואובדת כי אין לכם בה צורך של ממש.

 

מה, כמו רנטגן?

 

בדומה. אך לא באורכי גל כה קצרים.

 

איך הם התקדמו כל כך אם אין להם הרבה חומרים?

 

מפני שאין אצלם, ולא היו אצלם, דתות מגבילות מחשבה ותבונה. ומפני שאין ולא היו אצלם מלחמות, הם יכולים היו לפעול יחדיו ולהתקדם בצוותא הרבה יותר מהר מכם. אילו היה להם עושר החומרים שיש בכוכבכם, הם היו משוטטים כבר בוודאי באופן חופשי למדי ברחבי היקום.

 

אם יש להם אמצעים כל כך מתקדמים, למה הם לא עשו משהו בכדי להודיע על קיומם? למה לא שידרו על דבר קיומם שנוכל לקלוט במיכשור שלנו. את יודעת בוודאי על פרוייקט סט"י[3] שלנו שמאזין לכוכבים ולחלל ומנסה לקלוט שידורים של חיבנים.

 

כן, אני יודע על סט"י. צדק הוא כוכב בעל מגנטוספֶרָה[4] - שדה מגנטי - אדירה בעוצמתה, המקיפה את כוכב הלכת הזה עד למרחק גדול. היא יוצרת מיסוך שקשה מאוד לחדור מבעדו ולעבור אותו. עוד יש בצדק ברקים עצומים ותמידיים שהם חלק טבעי מן התנאים השוררים בכוכב זה, ממש כפי שאצלכם יש תמיד גלים בים. גם הכמות העצומה של חשמל באטמוספירה של צדק ממסכת שידורים בגלים אלקטרומגנטיים אל מחוץ לכוכב, ולמעשה מונעת אותם. על כל פנים ברמת ההתפתחות הנוכחים של תושבי צדק. אבל הם הודיעו על קיומם בדרך אחרת, שאי אפשר להתעלם ממנה.

 

מה?

 

איזו?

 

איך?

 

ואנחנו לא קלטנו?

 

קלטתם, אך לא קלטתם. הם יצרו את הכתם האדום, שקל כל כך לראות על פני צדק, אפילו באמצעים פשוטים למדי. זהו הכתם האדום המוכר לכם במרכז כוכבם. כל מי שמביט בצדק יכול לראות את הכתם האדום הזה.

 

אשה קמה בירכתי האולם. הכתם האדום הזה, הוא באמת סופה עצומה, כפי שאנחנו סבורים? שאלה.

 

כן. סופה עצומה ומרוכזת. תושבי צדק יצרו אותה באופן מלאכותי וקיבעו אותה במקומה, בכדי שכל מי שיכול להבין, יראה אותה, יבין שהיא פרי יצירה תבונית, וידע על קיומם.

 

אוֹה, הם יצרו את הכתם האדום הזה?

 

כן. תרבויות רבות עושות כן, בכדי להודיע על קיומן. זה כאילו שחיבנים תולים על כוכבם שלט המודיע על כך.

 

הכתם האדום? אבל תופעה כזאת יכולה היתה להיווצר גם באופן טבעי. אנחנו סברנו שזאת היא פשוט תופעה טבעית.

 

זה נכון בעיקרון, אך לא כך קרה בפועל.

 

איך הם הצליחו ליצור סופה כה עצומה?

 

ובכן, הם לא יצרו אותה מאפס. בצדק משתוללות סופות גדולות ממדים ורבות עוצמה באורח קבוע. הם קיבצו וצירפו מספר גדול מאוד של סערות זו לזו עד שנוצרה מהן סופה במידה שביקשו ליצור. כך הם גם מתחזקים את ה"כתם האדום" בקביעות, בכדי שייוותר כמות שהוא. סערה בסדר גודל כזה אינה יכולה להיווצר שם באופן טבעי, והעובדה היא שאין על צדק עוד סופות בגודל כזה. הסופה הקבועה והבולטת הזאת היא כמעין שלט שמכריז: 'כאן גרים. מבקרים יתקבלו בברכה'.

 

ומה בנוגה? הלא אמרת שגם שם יש חיים. יש גם להם מעין שלט, שפשוט לא הבחנו בו או שלא הבנו?

 

יש שם אכן חיים, אבל לא חיבנים.

 

ואין גם שלט בכוכב חמה ובמאדים.

 

נכון. וגם בהם אין חיבנים.

 

יש במערכת השמש שלנו עוד תופעה מיוחדת במינה - הטבעות של כוכב שבתאי. האם אהיה צודקת אם אנחש שגם הן הינן מעין שלט מלאכותי?

 

את בהחלט צודקת. שבתאי הוא כוכב שעיקרו גזים, כמו צדק. וכמו בצדק, מוגבלים גם חיבני שבתאי בתחום מגוון היסודות והחומרים המוצקים. גם הם לא פיתחו מכונות טיס. הם חיבנות נבונה ומכניסת אורחים.

 

אבל, מדענינו סבורים שהטבעות נוצרו מירח של שבתאי, שפשוט התרסק בגלל שהתקרב אליו מדי.

 

מדעניכם גם סבורים שכוח המשיכה של שבתאי "שייף" ירח עשוי מקרח  עד אשר שחק אותו עד דק, ואבק זה יצר את הטבעות. שתי ההשערות אינן נכונות. הן אינן עומדות במבחן ההגיון כמו גם במבחן העובדות.

 

העובי של הטבעות נע ממטרים אחדים עד לקילומטר. אילו התרסק ירח היה על חלקיו ליפול על שבתאי בשל כוח המשיכה האדיר שלו. גם אלמלא נפלו עליו מאיזו סיבה, לא היו השברים מסתדרים בטבעות בשכבה כה דקה ומסודרת - המעידה כל כוונת מְכַוֵן.

 

באשר לשיוף כתוצאה מכוח המשיכה. הטבעות עשויות מגושי קרח מים. אנחנו לא מכירים ירח במערכת השמש שלכם העשוי כולו מקרח מים. גם אילו היה, היו חלקיקי ה"שיוף" נופלים על שבתאי.

 

אז איך יצרו החיבנים של שבתאי את הטבעות?

 

כאן נכנסות לעניין עובדות הידועות לנו. אנו יודעים אותן, כי אנו מכירים את החיבנות המפותחת שיצרה את הטבעות האלו לפני כמאה אלף שנים לבקשת החיבנים שבשבתאי....

 

לפני כמאה אלף שנים?? כבר אז הם היו מפותחים כל כך?

 

כן. כמו החיבנות שהתפתחה בכוכב הלכת צדק, גם לחיבנות בשבתאי לא היו הדברים המגבילים את ההתפתחות ומעכבים אותה עד מאוד: לא דתות המקהות את המוח ומְאֵטוֹת אותו ומקפיאות את החשיבה החופשית, ולא מלחמות המשמידות את הצעירים, האמיצים והנבחרים.

 

אוֹה.

 

הם ביקשו מן החיבנים המפותחים שביקרו אותם, ליצור בעבורם מעין שלט, כמקובל, שיהווה הזמנה למבקרים. החיבנים האלה לכדו שמונה כוכבי שביט גדולים, שהיו עשויים מקרח-מים ואבק. הם פוררו אותם והציבו את אלפי טריליוני השברים כטבעות במסלול סביב שבתאי. "שלט ההזמנה" הזה מקובל מאוד ברחבי היקום. הוא יפה מאוד והוא בולט מאוד.

 

רגע, רגע, גם לאוראנוס ולנפטון יש טבעות. אז גם שם...?

 

כמובן.

 

ובירחים הגדולים? יש חיים?

 

בחלק ניכר מהם יש. במיעוטם אף יש חיים תבוניים.

 

יש ירח אחד של צדק, אירופה, שהוא שונה מאוד מכל הירחים שאנחנו מכירים במערכת השמש, אמר איש צעיר ממקומו, הוא מכוסה בקרח, שזו תופעה נפוצה, אבל הוא חלק. כאילו שמישהו או משהו החליק אותו. איננו יודעים איך יתכן שפני כל הירחים הקרחיים מחורצים עמוקות ובעלי תוואים בולטים כמו מכתשים, ואילו אירופה כה חלק. אתם יודעים? האם חיבנים שלו עשו זאת? האם חיבנים אחראים לכך?

 

כן. וזהו סיפור עצוב מאוד. החיבנים של אירופה עשו זאת והם האחראים לכך. הם כבר לא קיימים. באירופה אין כיום חיים תבוניים, ורק מעט מאוד מיני חיים פשוטים. עד לפני כחמשת אלפי שנים שלכם היה אירופה עולם שוקק חיים, עם חיבנות מפותחת למדי, בערך כפי שאתם הינכם כיום.

 

ומה קרה?

 

הירח שאתם קוראים לו אירופה היה מכוסה כולו בקרח מוצק של מים, בטמפרטורה של מינוס כמאה וארבעים מעלות לפי סקאלת צלסיוס שלכם. הקרח הזה היה מצולק וממוכתש ומחורץ עמוקות כמו הירחים האחרים שאתם מכירים, כתוצאה מפגיעות מטאוריטים ופעילות טקטונית לאורך מיליארדי שנים. עוביו של מעטה הקרח הוא כמאה קילומטרים. מתחתיו יש אוקיאנוס עצום, שכמות המים בו גדולה מכמות המים שבכל כוכבכם. באוקיאנוס הזה התפתחו המון צורות חיים, שאחת מהן, כמוכם, הפכה להיות תבונית ופיתחה מדעים וטכניקות מגוונות.

 

נשמע טוב. אז למה הם לא קיימים יותר?

 

הם היו גזע רע לב, שהאמין בדתות שונות ובאמונות הבל אחרות. הם היו מלאי קנאה ושנאה פרימיטיבית. לאורך ההיסטוריה שלהם היו להם המון מלחמות דומות לשלכם, בינם לבין עצמם. לפני כחמשת אלפי שנים הם הצליחו לפתח פצצה המבוססת על היתוך מימן, כמו שיש לכם ושאתם קוראים לה פצצת מימן. כשהיו לכמה פלגים בהם - שהיו דומים למה שקרוי אצלכם 'עמים' - די פצצות, פרצה ביניהם מלחמת הכל בכל. כפי שלכם היו מלחמות עולם.

 

הפצצות השמידו את כל החיבנים, וכמעט את כל מיני החיים שם. נותרו רק סוגי החיים הירודים ביותר. האנרגיה האיומה של הפצצות הֵמֵסָה את כל מעטה הקרח של הירח אירופה, והפכה אותו לאוקיאנוס למשך שנה תמימה. האוקיאנוס הזה קפא שוב עם חלוף הזמן, והוא חלק כמו קרח חדש. לא רק שחמשת אלפים שנה הן כניד עפעף במונחי זמן גיאולוגי, אלא שעיקר הפעילות והפגיעות של גופים מן החלל היו עד לפני כמה מאות מיליוני שנים. מערכת השמש שלכם רוגעת למדי מאז, ומעטה הקרח של הירח אירופה נותר חלק. שונה מכל הירחים האחרים, כמו מעיד על היותו עקר - בגלל לבם הרע של תושביו.

 

איש קם ממושבו והרים את ידו כבשאלה. ללה נפנתה אליו.

 

יש חיים גם בכוכבי שבת? שאל האיש.

 

התשובה היא כן. בהחלט גם בכוכבי שֶבֶת[5]. לא כל כוכב שבת הוא שמש. יש כוכבים רבים שהם כבויים, או שמעולם לא היו שמשות. על רבים מהם יש תנאים המתאימים להיווצרות חיים מסוגים רבים ושונים.

 

אבל בכוכבים כאלה אין להם אור. אין להם חום.

 

המחשבה הזאת שלך נובעת מקונספט מוטעה מעיקרו. כמובן שיש להם אור ויש להם חום.

 

בלי שמש?

 

כן. הפיזיקאים שביניכם יודעים כי מה שלגביכם הינו קור איום, אינו חוסר חום. כל טמפרטורה שהיא מעל לאפס המוחלט היא חום. גבוה יותר, נמוך יותר, זה לא משנה. זה חום.

 

ומה עם אור? הם לא רואים? הם עיוורים?

 

כלל וכלל לא. ראיה, לסוגיה, היא אחת מן היכולות המשותפות ביותר לסוגי החיים המתקדמים למיניהם.

 

אבל בלי אור...?

 

בוודאי שעם אור. לא תמיד בדיוק אור כשלכם, אבל בהחלט אור. לעיתים אפילו אור גדול משבכוכבכם.

 

בלי שמש מאירה?

 

אכן. מה שאתה מכנה בשם אור נראֶה, הינו אך תחום מסויים של קרינה אלקטרומגנטית. עיניכם התפתחו באופן שהן יכולות "לראות" דווקא אותו, כי הוא לא מוסתר על ידי הגזים שבאטמוספרה שלכם, כמו גם על ידי שכבת גז האוזון שבסטראטוספרה. ספקטרום הקרינה האלקטרומגנטית ביקום הוא נרחב, והתחום שאתם יכולים לראותו הינו צר מאוד מאוד: מארבע מאות עד שבע מאות וחמישים ננומטר בלבד. תחומי הקרינה שאני, למשל, יכול לראות בהם, הינם רחבים פי שמונת אלפים משלכם, ויש לא מעט צורות חיים שספקטרום הראיה שלהם נרחב עוד הרבה יותר מזה של בני מיני - מפִּיקוֹמטרים[6] ועד קילומטרים.

 

וָ'אוּ!

 

כן. היקום מלא בקרינה אלקטרומגנטית ובקרינה לסוגֵיהָ. יש המון סוגי אור ביקום. אבל יש ביקומנו גם המון צורות חיים שמסוגלות לראות בלא צורך באור כלל.

 

מה? איך?

 

בהחלט. אפילו בכוכבכם שלכם יש צורות חיים שיכולות לראות היטב במה שלגביכם הוא חושך.

 

את מתכוונת לבעלי חיים שרואים בתדרים של קרינה אינפרא-אדומה.

 

כן, לכך כוונתי. זאת ועוד, יש אצלכם אפילו בעלי חיים שרואים על ידי גלי קול, כמו גם בקרינה אינפרה אדומה שלגביכם היא חושך.

 

כן, עטלפים ונחשים.

 

אכן. כל זה מראה לך, אדוני, שבכדי "לראות" אין צורך דווקא בתנאים המאפשרים את הראייה שלך. כבר אמרתי זאת קודם: כל צורת חיים מתפתחת בהתאמה לתנאי הסביבה שבה נוצרה.

 

אבל בוודאי אין חיים בחלל עצמו, היכן שאין אויר, הקור נורא והקרינה קטלנית.

 

בוודאי שגם בחלל. אני בעצמי יכול לחיות בחלל הריק בהנאה מרובה. אתה לא תוכל לחיות בחלל יותר משניות ספורות ללא מעטה עבה של חליפת חלל וציודים שונים. לי ולהמון צורות חיים החלל הוא מקום חיים מצויין. אני לא זקוק לאויר, אני מתפנק בטמפרטורה שאותה תתאר כקור נורא, ואני טובל בקרינה ומשתכשך בה בהנאה גדולה. במה שאתה קורא לו החלל הריק מתקיימות צורות חיים במיליארדים.

 

יש יוהרה בקביעה של רוב המדענים שלכם, כי במקומות שאינם מתאימים לצורת החיים שלכם, אין חיים. כאילו אתם צורת החיים האפשרית היחידה. זה מזכיר במידה רבה את הבטחון שהיה לכם פעם בכך, שהכוכב שלכם הוא מרכז היקום וכי הכל סובב סביבו.

 

היקום רוחש חיים. בכל מקום שיש בו תנועת נוזלים, נוצרו חיים, או יווצרו חיים. מים אכן מתאימים מאוד להיווצרות חיים, כי הם המֵמֵס האוניברסלי. בכל הכוכבים עתירי המים בצורת נוזל יש חיים. אבל גם בכוכבים רבים שהמים אינם מצויים בהם כנוזל, יש חיים. בכוכבים אלה יש חומרים אחרים במצב צבירה נוזלי. נוזל, ותנועת נוזל, הם תנאים שכמעט אי אפשר שלא ייווצרו בהם חיים.

 

בכוכב נוגה יש נוזלים, עופרת מותכת למשל. ואת אומרת שיש חיים בנוגה?

 

בהחלט יש חיים בנוגה. והתנאים שם טובים להם מאוד. אני בעצמי, אילו היה עלי לבחור בין שהיה בנוגה לשהיה בכדור-הארץ, הייתי מעדיף את נוגה, כי התנאים שם נוחים לי מאלה שאצלכם. לו היה נוגהני ברמתך, הוא היה מניח בוודאי שבתנאים הנוראים השוררים על כוכבכם ובתוכו, אין בכדור-הארץ חיים. יש חיים בנוגה, אבל אל תחפשו שם חיים תבוניים, ובודאי שלא חיים על בסיס פחמן וחמצן.

 

בחום הנורא הזה?

 

אני אומר שוב: נורא לכם, נעים להם.

 

אבל, זאת ממש יוּרָה רותחת?

 

יורה רותחת היא מעבדה כימית משובחת! בכוכבים ששוררות בהם טמפרטורות גבוהות יש תנועת נוזלים ערה ומתמדת, המערבבת יסודות וחומרים שונים אלה באלה ומביאה אותם לכלל מגע הדדי. ויש יותר ריאקציות כימיות והתרכבויות שיתבצעו רק ודווקא בחום גבוה, מאשר בטמפרטורות שמתחת למאה מעלות. מולקולות אינן נכווֹת בחום כמו התאים שלכם. החומרים המרכיבים את תאי הגוף שלכם, כמו גם מולקולות החומר התורשתי שלכם, נפגמים ומושמדים בטמפרטורות נמוכות מאוד יחסית לאלו השוררות בהרחבה בכוכבים שאינם שמשות ובכוכבי-לכת רבים מספור ביקום. העובדה שאתם יכולים להתקיים רק בשבריר של רסיס מתוך סקאלת הטמפרטורות בכוכבים, הופכת אתכם למאוד יוצאי דופן ביקום מבחינה זאת.

 

יתרה מכך, אפילו אצלכם נוצרו חיים בטמפרטורות שונות. "גרעינים" של חיים נוצרו גם בטמפרטורות גבוהות שבהן הייתם כלים בן רגע, כמו מוֹצָאִים געשיים ביבשה, וארובות לבה במעמקי הים. צאצאים של אותם גרעיני חיים קיימים בכוכבכם גם כיום. אתם אמורים לדעת שיש בכוכבכם חידקים שמרגישים הכי טוב בטמפרטורות של מאה מעלות ויותר.

 

את אומרת שאתם יכולים לחיות בחלל. האם החיים שלכם מבוססים על דנ"א[7] ועל כרומוזומים כמו החיים בכדור-הארץ?

 

כן. בהחלט. המבנה של דנ"א וכרומוזומים הוא התגלמות תבונת הטבע והאבולוציה. הוא משותף לרבות מצורות החיים ביקום. בכלל, עקרונות האבולוציה וחוקיה הינם אוניברסליים.

 

אם כן, איך זה שהקרינות הקשות שהחלל מלא בהן לא הורסות לכם את הדנ"א, כפי שקרינה פוגמת ופוגעת בשלנו?

 

החומרים שמהם מורכב הדנ"א שלנו שונים מאוד מאלה שלכם. החומר התורשתי שלנו מבוסס על מתכות. על תרכובות של מתכות. הקרינות בחלל, לסוגיהן, אינן משפיעות עליו לרעה. המבנים של הדנ"א שלנו עמידים לחלוטין. הדנ"א שלנו היה עמיד מאוד כבר בתחילת המין שלנו. העמידות הזאת השתכללה עוד ועוד במהלך האבולוציה שלנו, עד שהגיעה לכלל שלמות.

 

אוֹה.

 

כן. אתם התפתחתם על כוכב שבו המערכת המגנטית מונעת הגעה של קרינות קיצרות-גל מבחוץ. הדנ"א שלכם התפתח בהתאמה לכך, בסביבה חסרת קרינות כאלו, ולא הסתגל לספיגת קרינות, ולניצולן, ללא הינזקות. עם זאת, גם בכוכבכם יש חד-תאיים שהתפתחו בסביבה רדיואקטיבית, והם כמובן התפתחו והסתגלו בהתאם, הינם מוגנים היטב מפני קרינה כזאת ואינם מושפעים ממנה לרעה.

 

הבה נשוב לנושא שעסקנו בו. יש חיים על המאדים?

 

כן. בעיקר בתוכו. מתחת לפני הקרקע.

 

ובירחי צדק? ובירחי שבתאי?

  

בהחלט. בחלק מהם.

 

ובשמש?

 

לא משהו שזיהינו. אולם איננו מוציאים זאת מכלל אפשרות. ללה חייכה. יש בשמש תנועה של נוזלים, וחם שם. ויש פיצוצים גדולים מאוד. אני חושב שרבים מבני מינכם היו מרגישים שם כמו בבית. הקונספט שלכם כאילו אפשריים חיים רק בכוכבי לכת, הוא שגוי מעיקרו, ממש כמו המחשבה שחיים הינם אפשריים רק בכוכבים הדומים לשלכם. בכוכבי-שבת רבים יש חיים משגשגים, לרבות חיבנים.

 

האם יש חיים על כוכבי שביט?

 

ככל הידוע לנו, לא. הם קטנים מדי. אין בהם תנועת נוזלים. אולם אין לפסול את האפשרות. מגוון צורות החיים הוא כה עצום, עד כי כמעט הכל אפשרי.

 

קשה לי לקבל את דבריך על חיים בחלל. איך ייתכנו חיים בחלל הריק?

 

קשה לך? אל תסתגר בדָלֶת אמות של צרות מוחין. החלל הריק אינו ריק. יש בו שפע גדול של קרינות. יש ביקום העצום צורות חיים המבוססות כמעט על כל קשת האפשרויות הכימיות. גם כאלו המבוססות על היסודות הרדיואקטיביים. להם יש אספקת אנרגיה עצמית, ממקורות פנימיים, וחייהם אינם תלויים כלל בגורמי חוץ. הם יכולים לחיות כמעט בכל מקום, גם בחלל.

 

לנו, למשל, התנאים השוררים בכוכבכם הם קטלניים. הלחות הגבוהה תפגע בגופנו, החמצן יגרום לבעירה ספונטנית של חלקים בנו, המחסור בקרינה בגלים המזינים יקשה עלינו. חגורות ואן-אלן[8] המקיפות את כוכבכם חוסמות את הקרינה מן השמש, שהיא מסוכנת לכם. זה מאפשר את קיומכם כאן. אולם, מה שלכם הוא ברכה, לא מאפשר לנו לחיות על כוכבכם, כי אנו ניזונים מקרינה וזקוקים לה.

 

////

 

* חַיבָּן - צורת חיים בעלת תבונה, שאינה מכדור הארץ.

 

מדוע אני קורא ליצורים אינטליגנטיים מעולמות אחרים חַיבָּנִים© ולא חיזרים כמקובל? אני מאמין שזה מובן מאליו. יש להבחין בין חַיזָרִים לחַיבָּנִים. חיזרים אינם דווקא בעלי בינה. חיבנים הם בעלי בינה. חיזר הוא כל צורת חיים הזרה לכדור-הארץ. חיזר יכול להיות חידק, תולעת חסרת מוח, בעל-חיים חסר בינה וכיוצא באלה. חַיבָּן הוא כל יצור זר לכדור-הארץ שהינו בעל בינה. ואיך באנגלית? חיזר: Alien, חיבן: © Intelien.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 [1] nonillion, 1030 המספר 10 ואחריו 30 אפסים!

[2] Cyanobacteria אצה כחולה-ירוקה

[3] SETI: The Search for ExtraTerrestrial Intelligence

[4] magnetosphere

[5] Star - כוכב שבת, להבדיל מ-planet - כוכב לכת

[6] 10-12, מאית הננומטר picometre

[7] DeoxyriboNucleic Acid

[8] Van Allen belt

 

logo בניית אתרים