גרפולוגיה להצלחה בעסקים 

כיצד לקרוא אנשים נכון היא אחת החידות המעסיקות את האנושות לאורך כל ההיסטוריה . תורות רבות מדעיות, ועל מדעיות , אבחונים רבים, שאלונים ראיונות וכל אמצעי שיעזור לפתח מה קורה באותה "קופסה שחורה"  או מה מפעיל את אותו אורגניזם פותחו ושוכללו.  מעבר לסקרנות האינטלקטואלית, מקומות עבודה רבים כמהים לדעת ולנבא את אופן ההתנהגות של המועמד. את יושרו, או נאמנותו, התמדתו ואת אופן תפקודו בתפקיד שבו הם מכשירים אותו . המעביד חפץ לדעת האם אותו אדם שעומד מולו בראיון אכן יידע לעמוד במצבי לחץ כפי שהוא מצהיר או כפי שההמלצות הנפלאות שהוא צירף המציינות שאין דבר נפלא יותר ממנו.

לאחר סוללות מבחנים ושאלונים שרבים למדו במכונים ובמערכות משומנות , מעסיקים רבים פונים לאבחון גרפולוגי כאמצעי מיון שבו הוא ניטרלי ובלתי תלוי . כלומר בלתי ניתן ללמוד לבחינות הגרפולגיות, גם אם האדם מנסה לשנות את כתב ידו , התנועות המקוריות חוזרות לאחר שורה או שתיים והכתיבה האותנטית מתגלה במלוא הדרה .

כגרפולוגית ותיקה המנתחת כתבי יד בכל השפות, אני מסבירה אין כתב יפה או כתב שאינו יפה, כך שהאיכויות אותן אני בודקת הן באותנטיות הכתב. בשל כך כל ניסיון הסוואה הוא בעוכרי המסווה. והאמת; כלומר כתב- ידו האמיתי תצא לאור לאחר מספר מילים. לא רק זאת, ייתכן כי אותו כתב הוא דווקא הכתב הנפלא. אנו שופטים את עצמנו לא תמיד בצורה אובייקטיבית. וכתב יד קריא הוא לא בהכרח כתב יד טוב מאשר כתב יד שאינו קריא . הפרמטרים לבדיקה הם רבים, אני בוחנת את ארגון הדף, את אופן הלחיצה של העט על הנייר את מהלך השורה את הרווח בין האותיות, את הרווח בין השורות את הקישורים בין האותיות את התנועה ועוד ועוד.

גרפולוגיה – הוא מדע בתחום מדעי ההתנהגות. כגרפולוגית אני קוראת את התנועות שהמח משדר ליד הכותבת.

בתחום העסקי האבחון הגרפולוגי מהווה גורם חשוב בשיקול הדעת של חברות גדולות וקטנות בתפקידים רבים.

ראשית, הם לא מושפעים מהאדם , מהצגתו את עצמו  ובכך אין הטיה  בראיון. שנית כתב היד הוא אמצעי  מצוין לאבחון אמינות ויושר. ניתן לראות ביעילות של אי אמינות בדווח, של תוקפנות , של תפיסה מוסרית לקויה ועוד.

 

 היום כל אחד לומד כיצד להתראיין, לומד לבחינות אישיות, משפץ קורות חיים, אך לבחינה אחת לא ניתן ללמוד- לאבחון הגרפולוגי.

המח משדר ליד הכותבת את התנועות וכתב היד מכיל מיפוי של ההתנהגות, הכישורים, האינטליגנציה של האדם. לא ניתן לשנות את כתב היד כי עד מהרה, חוזר הכתב לתנועתו המקורית.

מדע הגרפולוגיה הוא מקיף ומעמיק הכולל בתוכו הבנה של נפש האדם ויכולת ניבוי גבוהה ברמה הפסיכולוגית של המועמד כמו תפקוד במצבי לחץ, אסרטיביות, יחסי אנוש, כושר ארגון ועוד. עוד ניתן לבחון את אמינות הכותב ולמנוע הרבה בעיות בעתיד, העלולות להיווצר על רקע חוסר יושר, או בעיות בחוסר אמינות חברתית, כמו תככים, חתרנות בארגון , תכונות שניתן לאתר באמצעות כתב היד.

לכן אבחון גרפולוגי מסייע להצלחה בעסקים. על ידי בדיקה גרפולוגית יכול הארגון לבחון את פרופיל המועמד את תכונותיו ולבדוק האם ביכולתו להשתלב בארגון.

בכל חוות דעת אני מוספה הערות : ישנם מועמדים אשר מומלץ לכוון אותם, או מועמדים אשר כדאי דווקא להעניק להם חופש פעולה כלאחד על פי מבנה אישיותו בהתאם לדרישות התפקיד.

חשוב לזכור ; התאמת מועמד למקום העבודה כמוה כתשבץ מדויק . כאשר אני מבררת עם הלקוח את הגדרת התפקיד פעמים רבות אנו מגלים שחשוב לבחון פרמטרים אחרים ממה שהיה בתכנון המקורי. לאחר בדיקה של הגדרת התפקיד, סוג המסגרת, אבחון מדוקדק של כתב היד – וכתיבת חוות הדעת- לאחר אבחון של המועמד . על פי כתב היד . תהליך ההתאמה – בכמה סקלות . פעמים רבות מועמדים רבים מוכשרים אך אינם מתאימים לתפקיד .

 

פעמים עוזר כתב היד למצוא אנשים שהיו "נבלעים " בתהליך המיון הרגיל של מבחנים וראיון אישי. ישנם אנשים שנראים אפרוריים ונחבאים אל הכלים , והמשרות שהם מועמדים אליהן אינן דורשות כריזמה יוצאת מן הכלל , אלא עבודה יסודית , חריצות, שיטתיות פקחות כמו הנהלת חשבונות או ראיית חשבון לדוגמה. לא פעם במהלך המיון פסחו על מועמדים ראויים וטובים שלא משכו תשומת לב , אך כתב היד סיפר את הסיפור האותנטי האמיתי והציג תמונה חותכת של ראיות.

 

אחת השאלות המופנות אלי היא כיצד בעידן המודרני , כתב- היד הוא עדיין רלוונטי ככל שכן בעולם העסקים וההייטק.

התשובה היא חד- משמעית, כתב היד הוא רלוונטי מאחר שקיים בחלקו הימני של המח מרכז כתיבה , והוא האחראי על התהליכים  הגבוהים. לכן מבחינה לוגית פעולת הכתיבה היא חלק אימננטי מהפעילות הקוגניטיבית של האדם.

הכותבת: מיכל דורון. גרפולוגית בתחום העסקי. המשפטי. הפלילי. בעלת נסיון של 30 שנה.

מוסמכת MA  במדעי ההתנהגות ומחברת הספר "על ספת  הגרפולוג" ( הוצאת ארגמן מיטב)

טלפונים: 052-2687747


 

logo בניית אתרים