מאמר:

 

                         על הספר   "אני גורודיש" - גדי לופו/ עמיקם יסעור  

 

שמואל גורודיש(גונן) הוא דמות טראגית מרתקת . בחודש מארס הופיע הספר "אני גורודיש זהו ספרו השלישי של גדי לופו, והוא מוגדר על ידי מחברו כרומן היסטורי. בהקדמה מדגיש המחבר כי ביקש עשות מעט צדק לגבי דמותו של האיש אשר הואשם בכישלון בחזית הדרומית והודח מתפקידו כאשר בר-לב הונחת מעליו. המחבר פרסם  שלושה עשר ספרי שירים. חלקם מתארים את עכו בה גדל ואת הרקע ההיסטורי שלה עוד מימי הביניים. על חלקם כתבתי. ספרי הפרוזה הקודמים שלו, שגם אותם סקרתי, הם "חיים פרחי", רומן היסטורי על היהודי בן המאה ה 18 שחי בעכו, והיה יועצו של אחמד  ג'זאר , המושל שהגן על העיר מפני נפוליאון. וכן הספר האוטוביוגרפי "הילד מעכו"...גם ספרו השלישי מרתק ביותר. הוא כתוב בגוף ראשון, מחזיק כ 440 עמודים ומחולק לפי תקופות בחייו של גורודיש. זכור לי  מחזהו של הלל מיטלפונקט ,גורודיש המתואר  בעיקר בתקופת השפל שלו באפריקה. גדי לופו פורש כאן יריעה רחבה ומצליח לחדור לדמותו. הוא עצמו בוגר החוגים להיסטוריה כללית והיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת חיפה. כוכב דרך מלחמת ששת הימים, היבריס הימים עטורי התהילה עד מלחמת יום הכיפורים. הנפילה ממלחמת יום הכיפורים ולאחריה. הצירוף, אני גורודיש" מזכיר לי את כותרת ספרו של רוברט  גריבס - אני קלאודיוס. 

שמואל גורודיש עצמו מתגלה כאדם קשוח, יהיר ,מלא ביטחון עצמי, שואף אל הכוח, פטריוט נאמן בצל זכר השואה בשל תודעתו. הוא ישיר מאוד ,איש של ניגודים. אוהב או שונא, חסר טקט, נוטה להשתולל ולהתרגז. בונה את הקריירה הפיקודית שלו על הטלת משמעת חמורה מאוד הקפדה על פרטים קטנים ביותר ועל סדר. מעניש בסיטונות חיילים וקצינים. בעל מוטיבציה להצטיינות יחידתו. מקורי בתורת הלחימה שלו. קשוב בדרך כלל לקולות העולם מן השטח. זהיר ודואג ואינו מחפף. לצד המשמעת החמורה הוא דואג לתנאי השירות של החיילים. הא בעל כושר רטורי  ומחשבה חריפה   מקורית. הוא נהנה מן ההילה סביב ראשו לאחר הישגיו והישגי יחידתו במלחמת ששת המים. שתוארו בספרו של שבתי טבת  "חשופים בצריח". .גורודיש  הוא שנוא נפשם של כמה מפקדים בכירים בצה"ל. נוטה לנטור ולנקום וללמד לקח.  שאיפת השלמות מוליכה אותו תמיד. הוא רגיש לשמו הטוב וסובל מאוד לאחר מלחמת יום הכיפורים. גורודיש מאמין כי רודפים אותו . מתוך כך הוא מחפש קריירה במקום אחר הוא מפתח ידידות עם הקיסר המרכז אפריקאי, בוקאסה ורוצה להתעשר גם כפיצוי על ילדות ענייה. למרות שיצא בשאלה, הוא מלא כבוד לדת. השקפת עולמו היא ימנית. הרצון לנקום וללמד לקח מלווה אותו בתקופת השפל של חייו לאחר מלחמת יום הכיפורים  ירידה מאיגרא רמא לבירא עמיקתא .בולטת שנאתו למשה דיין עד כדי רצון לחסל אותו במו ידיו. לאורך הקריירה שלו מתוארים שלבי עלייתו בסולם הפיקוד . הוא גאה בכל תפקיד ומשתדל למלא אותו על הצד הטוב ביותר. הצבאיות היא תמצית חייו. הוא מתואר כאן מילדותו, נערותו בגרותו. מלחמת סיני, פעולת  סמוע, מלחמת ששת הימים. מלחמת יום הכיפורים והתקופה שאחריה כולל עימות משפטי ארוך ומייגע. התיאור מקיף בשלב הבוגר את חייו הצבאיים .רק מעט מילים נאמרות על במשפחה. וכמובן מככבת כאן חטיבה 7 במיוחד גדוד 82.בעל ידע עמוק בתחומי היהדות. נחשב למשוגע בעיני רבים. רגישותו למשמעת חזקה באה לאחר קרב בעייתי בינואר 49 במלחמת השחרור בחזית המצרית . אז גם למד את חשיבותו של הטנק והחליט להצטרף לחיל השריון. וברבות השנים טייפח את גאוותו.  קיצוני ביחסו לאנשים : או אוהב או שונא.. 

יש כאן תיאור הטנקים השונים : איי אם אקס, סנטוריון, פאטון. אגב באביב זה 2024 אמור לצאת ספרו הרביעי של שמואל ארנון, איש צוות טנק .ארנון תושב הקריות, שהשתייך לחטיבה שבע מתאר את חוויותיו, מפעולת  סמוע, מלחמת ששת הימים ומלחמת יום הכיפורים. אגב, גדוד 409 ,המוזכר בספרו של גדי לופו , השייך לחטיבה 600 והוא גדודו של אחי הצעיר שהיה בן 23 במלחמה וסיים אותה עם גדודו צפונית  לחווה הסינית ,במערב סיני מול איסמעיליה. פגשתי אותו שם ב 6 בנובמבר ואחר כך שוב בפברואר ליד הווילה של כצ'ה באזור האגם המר.

 

אנו פוגשים בספר דמויות רבות מאותה תקופה  :משה דיין, אריק שרון, ישראל טל, אברהם אדן-ברן ,חיים בר-לב,.אורי שגיא, שבתי טבת, קצין הרפואה ערן דולבאורי מילשטיין, אביגדור קהלני, הרופא, אבי עורי, , יאיר נפשי. אדם ברוך, אורי אבנרי, פוצ'ו, יוסי שריד .ועוד ועוד  כולם מתוארים בהקשר לגיבור הספר ולזווית ראייתו אותם. חברו בורקה , ברוך בר היה מג, ב 82  כשגורודיש היה אצלו סמל והוא השפיע עליו בשל היותו ראש המשלחת הצבאית באוגנדה וחבר של אידי אמין. והתעשר שם. והביא אותו לנסות להתעשר שם. 

אין זה ספר יבש. בסופו מופיעה ביבליוגרפיה.  בה הסתייע. בין השאר  נזכרים ספרים של: אדליסט, א.אדן(ברן), אורי בר יוסף, רונן ברגמן, אבירם  ברקאי אביעזר גולן,,יואב גלבר, חיים הרצוג אלי ז,,עירא,אילן כפיר, כרמית גיא, אורי מילשטיין, מרדכי נאור, יוסי פלד, מיכאל ששר, אסף ענברי. גדי לופו  גם נסע למקומות שונים בארץ לשם תחקירים. 

בין מקבלי התודות על עזרה בתחקירים :רמי דותן החיפאי ,אורי שגיא, יואל לביא- ראש עיריית רמלה לשעבר,אילן סהר ףאורי אור, יאיר נפשי, יעקב אבן, אביגדור קהלני, יוסי בן חנן, אבנר שלו, אורי מילשטיין, לימור שריר שרייבמן.

כמה שאלות לעורר עניין בספר :

איזה ספר הרפתקאות שבה את דמיונו של הילד גורודיש?  באיזה גיל התייתם מאביו?  מה תפקידו של אחיו הצעיר, יואל ,בחייו? ?איזה גנרל אמריקאי העריץ גורודיש? באיזו שכונה חרדית גדל? כיצד יצא בשאלה? מה קרה בין גורודיש בן ה 39 לבין הסטודנטית לפילוסופיה בת ה 21? לאיזה שוד היה עד?  מי הם המפקדים שלא סבלו אותו?  מה אמרו עליו החיילים מאחורי גבו? איזו בדיחה סופרה עליו ?מה קרה לו עם סכין של אחד מפיקודיו?  על איזה קצין הוא איים באקדח?  מי איבד חלק מאוזנו כשעלו על מוקש, ומדוע הוא האשים את גורודיש? מה הייתה הסיסמה הכתובה על משרדו? באלו נסיבות התיר לחטוף טירונים?   כיצד נוצרה  הצלקת של הקצין האנגלי אותו פגשו בקורס בבריטניה? מה קרה לקצין אריאלי במצעד בחיפה ביום העצמאות בשנת 66? מה קרה לג'יפים בהם נהג גורודיש? מה הייתה הדינמיקה בינו לבין הסופר פוצ'ו? עם מי הוא התעמת במשפט?התשובות לשאלות אלו ואחרות ברומן המרתק של גדי לופו

 

שמואל  גורודיש  1930-1991  הוא בן השנתון של:  זך, בן שאול, פוצ'ו, גודאר, פון סידוב,  קונורי

בני גילו לערך בטווח של שנתיים לכאן או לכאן הם  שקד, שדה, א. אלמוג, רחל איתן, אפלפלד, ובקולנוע :  טריפו, קובריק, ריצ'רדסון, פרקינס,

 

logo בניית אתרים