סיור מהנה בשרונה

צילום: אבי גרוס 

ביקור במקום הכי שוקק בתל אביב, שרונה ,שבעבר נקראה הקריה, הוא חוויה צבעונית, מעניינת ומרתקת לנבכי ההיסטוריה התל אביבית והארץ ישראלית בכלל.

יצאנו ממרכז המבקרים ( לשעבר בית משפחת בלנדהופר הטמפלרית, שנבנה במאה ה19), בניין יפה הנמצא בלב שרונה וממנו יוצאים מרבית הסיורים במקום, שעליהם אחראית עיריית תל אביב. למרכז מדריכים מנוסים מאוד היודעים להעביר סיור מעניין באמת.במוזיאון הנמצא סמוך לשם מוצגים בתמונות, חפצים, מסמכים מקוריים, קורותיה של שרונה הטמפלרית שנוסדה בסוף המאה ה19, עוד לפני הקמת תל אביב, על ידי גרמנים טמפלרים אדוקים שבחרו להתיישב ולבנות את חייהם בארץ ישראל.

מגוון ושלל החיים מציגים אירועים שונים מתחילת הקמת היישוב ועד הפיכתו הסופית למשכן משרדי הממשלה ובסיסים קדמיים של צה"ל.

הטמפלרים היו איכרים ובעלי מקצוע שונים, חרוצים, אבל נאלצו להתמודד עם קשיים קיומיים רבים סביבם שכללו גם עוינות חלקית של שכנים ושלטון עותמאני, וגם מחלות וקשיים חקלאיים שונים.

למרות זאת הם הצליחו לבסס קהילה מסודרת, יסודית, מכובדת וחיו בה חיי קהילה שוקקים. כך ניתן בהחלט להתרשם הן מהתמונות והן מהחפצים הישנים המוצגים במוזיאון.

היו להם כנסיה, בית קפה, בר, אולם באולינג, בתי ספר קטנים,  נפחיה , מסגריה, סוסים, יקב ומטע זיתים להכנת שמן זית.

הקשרים עם היישוב היהודי היו טובים, עד הגעת הנאצים בגרמניה לשלטון ואז הם הפכו למעשה, ברובם לאוייבים, שחלקם נכלאו עד גירושם על ידי הבריטים וחלקם גורשו מיידית.

המוזיאון וההדרכה המצוינת נותנים תמונת מצב מעניינת ואותנטית וכוללת גם חלקים מתקופת הפיכת המקום למקום המשכן של משרדי הממשלה וחלק ממוסדות הצבא וכן הסבר מרתק על תקופת השחזור שהחלה בסוף שנות התשעים ועד לזמן הנוכחי.בשרונה עצמה, ישנם כמה וכמה שכיות חמדה היסטוריות מרתקות.

שלושה מהם, כללו במסגרת הסיור, את מנהרות שרונה, ששוחזרו היטב ושימשו להעברת חביות יין, היקב של הטמפלרים ששם הם הכינו את היין שלהם, גת מודרנית לשעתה של כבישת זיתים. כלי בית שונים.  וחפצים נוספים, מעניינים. זאת בנוסף לחזיון אור קולי יפה ומשעשע המתאר את קורותיה השוקקים של שרונה מהקמתה ועד ימנו אלו.

הסיור בשרונה הוא מרתק מאוד. בהחלט מומלץ לקבוצות ויחידים לגלות לא רק פיסה אלא מרחב מעניין מאוד של חיים בארץ ישראל של פעם, לפני הקמת תל אביב, ולפני שכל האזור נעשה שוקק ורב פעילות.

 

logo בניית אתרים