טיול למגדל צדק

ראובן שבת

צילומים: עמי ורדי 

הגן הלאומי  מגדל צדק,הוא מקום מרהיב ויפפה הנמצא ממש באזור המרכז. עם נגישות מהירה מכל עיר בגוש דן וממרחק סביר מאוד מאזורי השפלה והשרון.


ביקור במקום חושף הרבה יופי, הן מתולדותיה של ארץ ישראל והן מהטבע היפה הנמצא סביב.

המקום מתוחזק היטב  ופועל תחת האחריות של רשות שמורות הטבע והגנים והוא מהווה מלבד אתר היסטורי משמעותי, חשוב ומעניין, גם ריאה ירוקה לאזור, הכולל את הערים פתח תקווה, אלעד, ראשן העין. ואת הקיבוצים הקרובים נחשונים ועינת.

בלב המקום, נמצאת מצודה יפפיה, עתיקת יומין בחלקה , שנבנתה בתחילה ככפר יהודי, שעסק בגידולים חקלאיים, בתקופת החשמונאים. הכפר נחרב בימי הכיבוש הרומי, ועל חורבותיו נבנתה במאה ה12 מצודה צלבנית שנקראה "מיראבל" ( היינו היפפיה) על ידי משפחה נוצרית בשם אבלין.

ושם גם התנהל קרב היסטורי, קטן אך חשוב, בין בלוודין ה3 ואמו מלסינדה, שנלחמו למעשה על השליטה בממלכה הצלבנית של אז בארץ ישראל. עם הכיבושים הממלוכיים והעותמנאנים מרבית זכרי הצלבנים נמחקו מהמקום, ובמאה ה16 הוקם במקום כפר ערבי בשם מג'דל יאבא.

במאה ה19, הוא עבר לשליטתו של שייך מקומי, שבנה והרחיב את שטח  האחוזה למקום מפואר, גבה מיסים עבור העותמאנים ולבסוף מעל בכספים והודח.

בתחילת המאה ה20( עד אמצע שנות השלושים) התנהלה במקום פעילות ענפה של מחצבת סיד גדולה בשיתוף  עסקי, יהודי ערבי, ועם עבודה משותפת. אבל זה נפסק עם פרוץ הפרעות ב1939.


במלחמת השחרור התנהלו במקום קרבות מספר עד שהיא נכבשה מחדש בידי צה"ל. שנים רבות המקום היה מוזנח, לא מטופל ושימש למעשה כאתר פסולת בחלקו ובחלקו האחר כשטח אימונים.ב1994, הוא עבר לרשות הטבע והגנים שהפכה אותו במהלך השנים לאתר יפפה, נהדר ומרהיב.בסיור במקום, בהדרכת מנהל האתר אורי קייזר, הוא אכן התגלה כאתר שופע ומלא חיים.

מספר נקודות תצפית בגן, ומהם ניתן להשקיף, על כבשני הסיד הישנים, מערות הקבורה עתיקות היומין, היישובים שבסביבה. צמחיה ירוקה ומגוונת של עצי זית, בוצינות, רוזמרין, גדילנים, ופרח שדה שונים. הזית נמסק בעונתו במקום, ונמכר גם בכמות המצומצמת שלו לאחת מגתות הבוטיק באזור השפלה.

צד אחר משקיף על ברכות יפפיות של אגירה, ובהם פעילים מיני עופות מים, ובמקום גם מעט ציפורים דורסות וציפורים נודדות המגיעות לשם, מהמקום ניתן להשקיף על פתח תקווה ועל גבולותיה המזרחיים של תל אביב בראיה מצוינת.

המצודה עצמה, מהווה בהחלט סיפור יפה בפני עצמו.


סרטון של 12 דקות, מתאר כרונולוגיה היסטורית מרתקת, המעבירה סיפור עוצר נשימה לכל אורך ההיסטוריה של ארץ ישראל ועד ימנו.

סיור בחדרי המצודה השונים, הניתנים לביקור, מגלה לא מעט על אורחות החיים, המנהגים, של תקופות שונות כאן.

בגן משתרע גם שביל אופניים סלול ונגיש המאפשר פעילות ספורט בשעות ביקור של הבוקר וגם במהלך היום.


טיול בגן הלאומי מגדל צדק, הוא חוויה מומלצת, מעשירה, רבת גוונים ומעניינת בהחלט לגבי מבקריה שיוכלו להנות גם מסיפור מדהים, טיול נעים ונוף מדהים, רוויי מראות יפים מאוד.


logo בניית אתרים