רשימה:

סאלח שבתי מת/ רפי קישון

בשורות עצובות מאוד - השחקן הישראלי  הדגול חיים טופול הלך לעולמו.

בשבילי הוא תמיד היה וישאר ״סאלח שבתי״, כפי שהכרתי אותו כשהייתי בן 6 על סט הצילומים של הסרט באולפני הרצליה. אז לא ידעתי שבזכות טופול ואבא שלי - אפרים קישון - הסרט האיקוני הזה, יהפוך לסרט הישראלי המצליח של כל הזמנים.

לא כולם יודעים שהקשר בין אבי לטופול, התחיל בכלל בשנות ה- 50 - במרתף הדפוס של עיתון ״אמר״, שם עבד הנער חיים טופול כעוזר פועל הדפוס.  בשלב זה הוא לא סבל את  אפרים - העולה החדש מהונגריה - שהיה יורד לדפוס ודורש לראות את ההומורסקה שלו מודפסת סופית ללא כל שגיאה. בהמשך טופול מתגייס ללהקת הנחל. ואף נהיה למפקד שלה.

הוא מחפש כותביי הומור חדשים ללהקה, ונזכר בהונגרי הזר והמוזר, הוא מציע לאבי לכתוב להם מערכונים, אבל בלי כסף רק תמורת ימי מילואים - אבי מסכים כי בשבילו כניצול שואה ועולה חדש זה כבוד גדול לעבוד עם החיילים הצברים - לכן הוא מביא להם את מיטב היצירה היוקדת במוחו הפורה. המערכון הראשון שהוא נותן לטופול לקרוא הוא: הסוציאלית החדשה, וככה מתחילה הדרך המשותפת עם דמותו של סאלח שבתי שרק אחרי 6 שנים של עבודה משותפת, הופכת לסרט, שאבי כותב ומביים וטופול מגיע בו לשיאים של משחק.

הסרט זוכה במועמדות לאוסקר וגלובוס הזהב וטופול עצמו זוכה בגלובוס זהב על משחקו מה שמביא לו בהמשך את תפקיד חייו - טוביה החולב בכנר על הגג.

זו היתה תחילתה של ידידות נפלאה שהמשיכה גם בסרט ארבינקא, ונמשכה כל החיים.

בהופעה שלי על אבי וסרטיו אני מקדיש לסיפורים על טופול חלק ניכר , ואני אספר לכם אותם בפוסטים הבאים.

כרגע אני עצוב מאוד ושולח למשפחתו האהובה של טופול תנחומים.

בהופעה שלי על אבי וסרטיו:  "אפרים קישון  - ההומור הבידור והסרטים" - אני מקדיש לסיפורים על טופול חלק ניכר - בהופעה הקרובה בתאטרון הקאמרי בת"א 22/3/23 שעה: 20:00 אני אוסיף עוד כמה סיפורים מיוחדים.

כרגע אני עצוב מאוד ושולח למשפחתו האהובה של טופול תנחומים.

logo בניית אתרים