מאמר:

א.ב. יהושוע וחשיבותו לספרות העברית/ עמיקם יסעור

 

בולי  - א.ב. יהושע  לזכרו  מאמר כולל  במלאת 65 שנים לפרסום סיפורו הראשון ו 60 שנה לפרסום ספרו הראשון    מאמר כולל  עליו ועל תקופתו

 

 

בולי היה אדם מקסים. אחד מהיוצרים המקסימים שהכרתי.

לדעתי הטוב בדור הסופרים שלאחר הפלמ"ח.  כיוונתי לדעת גדולים. זו גם דעתה של פרופסור ניצה בן דב. ושל פרופסור דן מירון. הסיפורים בשני הקבצים הראשונים ו מר מאני מסע אל תום האלף הם, לדעתי יצירות מופת. ספריו העיוניים ,"בזכות הנורמליות"  ו" כוחה נורא של אשמה קטנה" הם מטובי ספרי העיון שכתבו סופרינו. בניגוד לרבים מבני דורו ובני דורות אחרים לא מיהר לכתוב רומן. פרסם את הרומן הראשון רק בגיל ארבעים לאחר שני קובצי סיפורים והמחזה, לילה במאי. רבים מהסופרים פרסמו רומן בשנות העשרים לחייהם. נכתבה עליו מונוגרפיה מעניינת של נילי סדן והספרן מאוניברסיטת חיפה ,יוסף ירושלמי כתב עליו ספרון ביבליוגרפיה

 

שלושים שנים ראשונות בירושלים . אחר כך רוב השנים בחיפה ועשר השנים האחרונות ברמת גן. התחתן עם רבקה הפסיכולוגית בגיל 24  שהוא בשליחות בצרפת. מגיל 30 עד גיל 38. נולדו שלושת ילדיו: סיוון, גדעון ונחום. היה איש משפחה למופת מאזין קשוב לכל  מי ששוחח עימו.  הסופר החיפאי, ניצן וייסמן , מתאר אותו חולף מהר בקמפוס באחד מסיוריו .

  סרטו של אורי  זוהר  - שלושה ימים וילד, נמנה על הסרטים הישראלים הטובים ביותר וכן גם סדרת הדרמה שביים רם לוי, מר מאני. שם בלטו ,במשחקם, בין היתר,   ירדן בר כוכבא ויהורם גאון.

היכרותי עימו

 

הכרתי אותו בהיותו דיקן  הסטודנטים באוניברסיטת חיפה בראשית שנות השבעים. במחנה ספרותי שיזם המנכ"ל אז אליעזר רפאלי . מחנה בן שבועיים בו הנחו הוא, עוז, פגיס וכרמי. בו הכרתי את דן שביט ואמוץ  דפני.  כן עודד אותי בכתיבתי קטל ושיבח לפי הצורך. כמוהו למדתי ספרות ופילוסופיה והתחתנתי בגיל 24.גם  דעות פוליטיות דומות למדי .סיכמתי באינטרנט את ספרו על ספרות ומוסר "על כוחה של אשמה קטנה "וגם דיברתי על ספרו באחד מאירועי הזום השנה.

 

הרקע   לפרסום  סיפורו  הראשון  של  א.ב.  יהושע

 

 

סיפורו הראשון של א.ב. יהושע נדפס במוסף הספרותי של דבר - משא  בסתיו 1957. ערב יום הכיפורים. היה זה הסיפור , "מות הזקן"  בו הגברת עשתור  ושכניה קוברים חיים את הדייר הזקן שלה שאין לו שם.  בולי היה אז בן 21 בלבד. הוא לא כלל את הסיפור הזה ואת הסיפור ,הסיום ,בקובץ תשעה סיפורים המכיל  את שני קובצי סיפוריו הראשונים .

 מות הזקן ומול היערות. שקד. אגב אני טוען כי בסגנון הסיפור הזה ניכרת השפעה מובהקת של עגנון. הזכרתי את הסיפור הזה כמה פעמים בדיוניי על זקנה.

 

מה קרה בספרותנו בערך באותן שנים סביב 1957? ב 1954 הופיעו : מלך בשר ודם, חדווה ואני וכן שש כנפיים לאחד  (מאת שמיר מגד וברטוב).) כן הוצג מחזה חברתי ריאליסטי  של מוסינזון בשם קזבלן.

 

ב 1955 הופיע הרומן של עמוס אריכא בן ה 22., "הכומתות השחורות". הוא הקדים ב 31 שנים את ביקורתו של קנז על הטירונות בספרו ,התגנבות יחידים. אריכא הוא בנו של יוסף, מחבר בולט של רומנים היסטוריים.

 

ב 1956.  הופע ספר הביקורת יוצא הדופן  של גבריאל מוקד בן ה23 בו ניתח את סיפורו של קפקא  הגלגול (מטמורפוזיס)

 

ב 1957 הופיעה החוברת הראשונה של כתב העת, עכשיו. דן מירון פרסם את ספר שיריו ,תולדי קיץ, ואחר כך גנז אותו. ב 59 פרסם מירון את ספר הביקורת הראשון שלו שעסק בחיים הזז.

 

ב 1958 הופיעו הרומנים: ימי צקלג, החיים כמשל. (יזהר ושדה). אהרן אמיר יסד את כתב העת "קשת" שהחזיק מעמד 18 שנים ואחר כך חודש בתור קשת החדשה. בולי וקנז ושרפשטיין צורפו למערכת בשנים הראשונות.

 

בשנים 56 עד 58 זכו בספר ישראל לספרות   חלקם בפרס לספרות ילדים : שטקליס, שופמן, פיכמן, שמאלי, יעקב כהן ועגנון .

 

ב 1956נפטר ברכט. בשנים  57 עד  60  נפטר ושנהר, אש, פיכמן,/שניאור יעקב כהן ובשנים 1950- 1962 קאמי בתאונה,\ המינגווי ופוקנר.

 

יהושע פרץ עם כתיבה חדשנית מאוד על רקע הספרות של בני דורות קודמים. שקד כותב כי יהושע הושפע מעגנון ועוז הושפע מברדיצ'בסקי. שני סופרים שונים מאוד זה מזה

 

אגב בעניין אחר הקשור לסופר  פרופסור ניצה בן דב ערכה קובץ גדול של מאמרים על ,מר מאני" הקובץ נקרא ,בכיוון הנגדי..

 

 

מקומו  של  א.ב. יהושע כמחזאי  

 

א.ב. יהושע  כתב חמישה מחזות שהועלו על הבמה. הראשון היה "לילה במאי" שנקרא תחילה "מאי, לילה, ערב ושחר". נכתב ב 68 והוצג כעבור שנה. דומני כי זהו הטוב במחזותיו לעומת טיפולים אחרונים, חפצים, תאומי לילה וכן הילכו שניים יחדיו. אנו זוכר גם את עודד תאומי המפגין משחק בלתי נשכח בתפקיד הראשי בהצגת .לילה ממאי על ידי במת השחקנים  המחזה מתרחש ערב מלחמת ששת הימים.

 

בתוכנית הלימודים לחטיבה עליונה של שנת 79 לא נכללו מחזותיו של יהושע בין המחזות המומלצים  כחובה. נכללו, כזכור לי : צור וירושלים אלוהי ברזל לא תעשה לך,, פונדק הרוחות, הנסיכה האמריקאית, הכלה וציד הפרפרים, ילדי הצל  פעמונים  ורכבות  אנשים קשים חפץ, ליל העשרים.   (מאת מ. שוהם, אלתרמן, אלוני, תומר, עמיחי  , בר יוסף לוין). מעצבי התכנית : גרשון שקד יושב ראש בין החברי הוועדה : חמוטל בר יוסף, בלהה רובינ שטיין, אריה סיוון.

 

למחזותיו של יהושע יש תחרות קשה גם מצד מחזאים כמו : אלירז- שלוש נשים בצהוב, מורד ומלך. מחזותיו של רז שנפטר בשנת 1971 בגיל 34 –  לא ביום ולא בלילה. ליל העצמאות של מר שפי.. מחזותיו של מונדי  מחזותיו של יעקב שבתאי.

 

הוא ייזכר כמחזאי טוב אך תהילתו היא בפרוזה. ובעיון. סופר גדול. לדעתי הטוב בסופרי דור המדינה  ומגדולי סופרינו  בכלל. . מגוון ביצירתו. הוגה חשוב. אינטלקטואל מזהיר. בשנים האחרונות כתב גם שני ספרי ילדים.

 

 

דרכו  של א.ב. יהושע אל הרומן 

 

 

א.ב. יהושע פרסם את הרומן הראשון בשנת 1977.שנתו ה 41. רבים מבני המשמרת שלו פרסמו רומן כבר בשנות העשרים לחייהם. יעקב שבתאי, הקשיש בשנתיים מיהושע פרסם את הרומן הראשון שלו באותה שנה עם ספרו הראשון של יהושע. וזאת לאחר ספר ילדים, מחזות, קובץ סיפורים וכן פזמונים שכתב להלחנה. ב 77 הופע גם חסות, ספרו השלישי של סמי מיכאל.

 

בין הסופרים בני דורו של יהושע שפרסמו  רומן בשנות העשרים לחייהם : עוז, קנז, בן עזר, יוסף בר יוסף. וכן בן נר שפרסם בגיל שלושים. וגרוסמן הצעיר מהם.

 

לפני שפרסם את הרומן הראשון שלו פרסם יהושע שני  קובצי סיפורים ,שני מחזות : לילה במאי, טיפולים אחרונים. שתי נובלות : בתחילת קיץ 1970 שנדפסה ב הארץ  ו בסיס טילים 612 שנדפסה ברבעון "קשת".

 

מאז ספרו, המאהב  המשיך יהושע לכתוב רומנים. כנראה היה זהיר מאוד ולא פרסם רומן עד שיהא בטוח. אחד המונולוגים מתוך המאהב פורסם קודם ב עכשיו שערך גבריאל מוקד.

 

 

איזה  דור ספרותי המשיך דורו של א.ב. יהושע?

 

 

 

דומה כי דורו של יהושע המשיך דור ענקים בפרוזה בין דור יהושע ועוז לבין דור הענקים יש שני דורות.   דור הענקים בפרוזה אליו אני מכוון הוא של : פייארברג  שנפטר ב- 1899 מנדלי, ברדיצ'בסקי, שלום עליכם , פרץ, ברנר, גנסין, עגנון, הזז ,בארון.,שופמן, א. המאירי .אש. והוגה הדעות, אחד העם.

ששת הסופרים, שמוזכרים לאחר פייארברג ,נפטרו בין 1913 ל 1921. עוד יוצרים בפרוזה מבני הדור הזה הם : י. שטיינברג, א. ראובני ו ד. קמחי.

 

אחריהם בא דור ארצישראלי של פרוזה  : י. אריכא, י. שנהר, י.זרחי ,יהושע בר יוסף  ועוד.

 

דור הפלמ"ח ילידי     1916-1926 : יזהר, מוסינזון, מגד שחם  ברטוב.  הערה חשובה :לא שייכים לדור זה ילידי שנות העשרים : קישון, כהנא-כרמון ושחר.

הסופרים הבולטים של דור יהושע ועוז עולים בכישרונם על שני הדורות שקדמו להם ומחזירים עטרה ליושנה.

ראוי להזכיר כי הדור של יהושע ועוז לווה במבקרים בעלי שיעור קומה ילידי 29-35  כמו : שקד, מירון, מוקד.ברינקר.

 

 

א.ב. יהושע   מראשוני הכותבים בפרוזה על חיפה  בפרוזה

 

 

שלושים השנים הראשונות של א.ב. יהושע עברו עליו בירושלים. בשכונת רחביה כמדומה.  כאשר התפרסם הרומן הראשון שלו המאהב  לא התפרסמו יצירות רבות על חיפה בספר של הרצל.ים של יהודית הנדל ב 55 ו 69. רחוב המדרגות וכן החצר של מומו הגדולה.  ב 1970  דם ורוח רומן של יצחק שלו המתאר אהבה  ב חיפה מורה ותלמידתו. .  ב 73 וב 78 חלק מסיפורים בקבצים שפרסם יהואש ביבר. חסות של סמי מיכאל הופיע שנה אחרי המאהב וכעבור עשור גם חצוצרה בוואדי ספר ילדים על חיפה הופיעו ב 79, ,8486  86 )לחזור ויהי מה של חביב, אותי לא שאלו של הופרט מורד הזמיר של צורן*. ב 1980 חלק מסיפורי ,מומנט מוזיקלי, של קנז מתרחשים על רקע חיפה ב 1982 פרק מתוך הרומן, גיא אוני.  1983 בספרו של עגנון אסתרליין יקירתי.. תיאור קומוניסטים ארצישראליים ברומן פרוטוקול של בן נר. 1984 אימא שמש ומנולדת של קרונזון

 

 

מה קרה בשנת הופעת ספרו הראשון של אברהם ב יהושע   1962?   -   רקע תקופתי

 

 

 

משבר הטילים בקובה.  משבר המדענים במצרים. נפטרו ויליאם פוקנר ומרילין מונרו. המינגווי נפטר שנה קודם  קאמי נהרג בתאונה שנתיים קודם. היה בן 47 במותו -. שנתון של בגין.  ב 1962 קיבל ג'ון סטיינבק את פרס נובל לספרות. את פרס ישראל לספרות קיבל אליעזר שטיינמן, אביהם של  נתן ודויד שחם ועורך  "כתובים"   באותה שנה הצגת בכורה של פונדק הרוחות. בהבימה. המחזה  נכתב קודם. שודר ברדיו תסכיתו של עמיחי, פעמונים ורכבות.הופיע ספרו הראשון של אפלפלד  קובץ הסיפורים עשן. תיאטרון חיפה העלה מסתיו 61  ולאורך 52, כלומר בשנתו הראשונה אץ : אילוף הסוררת, קרנפים, מעגל הקיר הקווקזי, אנדורה, הלילה לאיש.  נדמה לי כי אשתו השנייה של א. שבתאי  היא אלמנת הבמאי של ההצגה קרנפים , שטבע בים.,

 

ב 1962 הוצא אייכמן להורג. בוצע פיחות ראשון לשקל מלירה שמונים ר לשלוש לירות עבור דולר הפיתות השני יתבצע כעבור תשע שנים. במהלך  ירח הדבש שלי.  גולני  פשטו על  נוקייב שבסוריה. נמצא הילד יוסלה שוכמכר.

 

 שנה קודם פרצה פרשת לבון. כתוצאה ממנה הוקמה תנועת מן היסוד בראשות פרופסורים י. י. אריאלי. נ. רוטנשטרייך. הסופרים,עוז ובן עזר תמכו בתנועה הזאת. גם הבחירות הוקדמו בשנתיים והתקיימו ב 1961.. מפא"י ירדה ב 5 מנדטים. בשנת 60 61 גם נחשפו מרגלים ידועים כמו  :אהרן כהן, קורט סיטה וישראל בר.

 

בספורט העולמי -   לברזיל אליפות עולם שנייה בכדורגל . פלה נפצע הוחלף על ידי אמרילדו. בנפיקה אליפות שניה ואחרונה. פיטרה את מאמנה הביהודי בלה גוטמן שקילל  אותה כי לא תזכה באליפות וקללתו נתקיימה. זכתה מאז בחמש סגנויות.  אחריה כבר זכו לראשוה מילאן ואינטר.  מכבי חיפה גביע ראשון ותואר ראשון למכבי חיפה. שנה אחר כך הפועל. סוני ליסטו בעל אגרוף מהחזקים במשקל כבד ניצח פעמיים תוך שתי דקות את פלויד פטרסון האלוף המכהן אשר  זכה בתואר לאחר פרישת מרציאנו הבלתי מ נוצח  בנצחו את ארצ'י מור. ליסטון הפסיד פעמיים כעבור שנתיים את תואר לקסיוס קליי, - מחמד עלי.

 

ב 1962 זכה הסרט לורנס איש ערב באוסקר. בין הסרטים הבולטים של אותה שנה  :מות הזמיר, ד"ר סטריינג'לב, איש הציפורים מאלקטרז, האיש שירה בליברטי ואלאנס, המועמד ממנצ'ורקיה,יוצאי הדופן, נידוני אלטונה, בוקאציו 70   טריפו היה אז בןןשלושים וגודאר בן שלושים ושש .בין הסרטים הישראלים  : סיניה חבורה שכזאת, המרתף, עץ או פלסטיין סרט הבובות בעל החלומות. שנתיים  קודם הסרט ," חולות לוהטים" עם דליה לביא שתיאר  הליכה לפטרה.   שנתיים לפני הופעת הספר התקיימה אולימפיאדת רומא בה כיכבו בין היתר : :אבבה ביקילה,  הרברט אליוט, פיטר סנאל,  ראלף בוסטון, יולנדה באלאש, וילמה רודולף, יוזף שמידט קסיוס קליי \ אל ארטר, ארמין הארי, ואלרי ברומל,  ואוסקר רוברטסון.

 

ב 1962 נולדו בין היתר לאה איני וראובן שבת .אובמה היה בן שנה אבי קושניר בן שנתיים.

 

שנה לאחר מכן 1963 ב אשכול החליף את בן גוריון  אלוףהשחמק בוטביניק  הפסיד לפטרוסיאן לאחר 15 שנות שלטון שבהן הפסיד לסמיסלובהולטל אבל לקח בחזרה אתה התוואר כעבור שנה.  אותה שנה גם נולד יאיר לפיד.  כשלפיד היה בן שנה הציגה להקת הגשש החיוור את תוכניתה הראשונה. הפועל פתח תקווה זכתה באליפות הכדורגל החמישית ברציפות והאחרונה שלה.

 

 

 

כמה מבני דורו הנודעים

 

בולי נפטר גיל 85 וחצי, יליד ראשית דצמבר 1936  בן לסופר וההיסטוריון יעקב יהושע

בולי בן לדור מפואר של יוצרים אחרי דור הפלמ"ח

בני דורו של בולי בטווח 4 שנים לכאן או לכאן הם  :

בני דורו בפרוזה : אפלפלד, עוז, קנז, י.שבתאי ,צלקה, בן נר, בן עזר, , י.קורן, הופמן,תלפז,  סרי. הפנר, נ. יבין. ר. אלמוג, ש. לפיד

בני דורו בדרמה : מונדי, יוסף בר יוסף, אלירז, רז, י.שבתאי. סובול.

בני דורו בשירה   : אבידן, רביקוביץ ,א. שבתאי, פנקס, רייך, בסר, יעוז קסט ,מ. סנונית, ח. בר יוסף, י. חזק ,

בני דורו במחקר וביקורת   : מוקד, מירון, ברינקר, זנדבנק, נ. גוברין,  מ. גרנות. הגורני גרין

בני דורות בעריכה : רייך, פסח, סתווי, ח.נגיד, ע.עינת, גרנות.

בקולנוע  : זוהר, הפנר, ג'. נאמן.

במשחק  : טופול, תאומי, אלמגור, רווח,

בפילוסופיה : צמח ויובל

בספרות ילדים  : דורית אורגד. באמנות : תומרקין.

בקולנוע  : טריפו, לורן, בארדו, קופולה, קוסטה גבארס, ב. ריינולדס, ד. ריינולדס.

בפוליטיקה  : שבח וייס.    

 

יהי זכרו ברוך.

 

.

logo בניית אתרים