מאמר:

על ההשראה והריפוי / ציפי שחרור 

 

לפני מספר שנים הקימה אגודת המשוררים באנגליה קבוצת תחומי עניין בנושא בריאות, ריפוי והתפתחות אישית, שהורכבה מחוקרים, רופאים, אנשי אקדמיה וסופרים, שמטרתה לקדם את הרעיון שרופאים כלליים ירשמו כתיבה יוצרת במקום כדורים, לאותם אנשים הפונים לעזרה בשל מצוקה נפשית או חולי גופני הנגרמים בעטיה.

מאמר שפורסם  בבריטניה, בכתב  עת ספרותי ,מעלה על נס  את  כוחה המרפא של הכתיבה. את ספרי  ה37 שיריפוי- כוחה המרפא של השירה. מכיל  151 שירי ריפוי.

 מלווים נשימות מדיטטיביות להעצמת  הפרנה, הוא כוח החיים, ושני מאמרים מכוננים  בחזקת מורה נבוכים המנחים את הקורא כיצד להשתמש בטקסטים השיריים לריפוי  גוף נפש בעידן החדש.

שיריפוי צרוף מילים שהטבעתי בשפה, הם ריפוי נטול תרופה, ובכל זאת השירים בעלי סגולות ריפוי מעצם קיומם, יעילותם מותנית בשילוש הידוע – נפש, נשמה, תודעה שמביא עימו  הקורא, שייכנסו בו המילים, יתערבלו ויעמיקו מחשבות, ואז תיכנס בו סגולת הריפוי להבראה ולהחלמה. תיכנס, כמו תפילה בעיתה ממגרת פחד ומגוננת.

שיריפוי - מבחר ייחודי עשוי מילים, ציטוטים מחכימים ונשימות. כל אלה נעים בכוח משאבת הלב לתוך ערוץ רוחני מובנה,  שירים מרפאים הזורמים בעדינות ובתצורות שיריות המכוונות אל הלב. שגוף ונפש חד הם, על כן השפעתם בגוף הפיזי ניכרת בהשקט, בשלווה ובשחרור שהם נוסכים בקורא.

שיריפוי ,  עמ 33

"...אל תסתכל בקערה אם יש בה בשר ודגים,

אם אין בה בשר ודגים, 

אלא הסתכל בשמחה שבין קערה לקערה..."

ש"י עגנון, "תמול שלשום"

 

שִׁירִיפּוּי‏

אֲנִי מַגְדִּילָה לִבְּכֶם בְּשִׁיר.

אֲנִי מַכְתִּירָה אֶתְכֶם בְּשִׁיר.

אֲנִי מַשְׁקִיטָה אֶתְכֶם בְּשִׁיר.

אֲנִי מַצִּיתָה דִּמְיוֹנְכֶם בְּשִׁיר.

אֲנִי מַעֲמִיקָה דַּעְתְּכֶם בְּשִׁיר.

אֲנִי מְנִיקָה אֶתְכֶם בְּשִׁיר.

אֲנִי מִשְׁתּוֹקֶקֶת אֲלֵיכֶם בְּשִׁיר.

אֲנִי מַרְעִיפָה עֲלֵיכֶם בְּשִׁיר.

אֲנִי מְחַמֶּמֶת יְצוּעֲכֶם בְּשִׁיר. ‏

אֲנִי מַרְוָה אֶתְכֶם בְּשִׁיר. 

אֲנִי מְמוֹסֶסֶת אֶתְכֶם בְּשִׁיר.

אֲנִי חוֹבֶשֶׁת פִּצְעֲכֶם בְּשִׁיר.‏

אֲנִי מְבָרֶכֶת אֶתְכֶם בְּשִׁיר.‏

אֲנִי מְקַדֶּשֶׁת אֶתְכֶם בְּשִׁיר.‏

אֲנִי מַתְמִירָה אֶתְכֶם בְּשִׁיר.‏

אֲנִי זוֹרֶמֶת בְּתוֹדַעְתְּכֶם בְּשִׁיר.

אֲנִי מְעַרְסֶלֶת אֶתְכֶם בְּשִׁיר.‏

אֲנִי מַמְתִּיקָה אֶתְכֶם בְּשִׁיר.‏

אֲנִי מְעַנֶּגֶת אֶתְכֶם בְּשִׁיר.‏

אֲנִי עוֹטֶפֶת גּוּפְכֶם בְּשִׁיר.‏

אֲנִי מַשְׂבִּיעָה אֶתְכֶם בְּשִׁיר.‏

אֲנִי מְרַפְּאָה אֶתְכֶם בְּשִׁיר.‏

אֲנִי שִׁירִיפּוּי‏

 

                      נְשֹׁם! נִשְׁמִי!‏

 

הספר שיריפוי נכתב במהלך השנתיים האחרונות, ומגפת הקורונה שהתפשטה ברחבי הגלובוס השפיעה ללא ספק  על טלי דביר ליבנת ועלי בבחירת הנושא השנתי של יום ההשראה הבינלאומי  2022 -ריפוי.

אדבר בשבחה של טלי המדהימה.

 קדמו לקפסולת הריפוי מאז 2019 קפסולות בנושא השראה שינוי תשוקה,  נושאים  שנגעו היטב אף בכל תחומי האמנות.

 הקפסולה היא למעשה אנתולוגיית שירה ישראלית רבת  ממדים המכילה,  הפעם כמו בפעמים קודמות, 130 שירים שכתבו  130 משוררים ומשוררות מכל קצוות הארץ, מכל המגדרים והמגזרים, וותיקים וחדשים, משוררים ומשוררות בראשית דרכם וכאלה שזהו להם פרסום ראשון.

  טלי דביר לבנת  משוררת יוצרת מנכלי"ת  משרד הפרסוםone  יוזמת  ובעלת חזון, ומי שיזמה לפני ארבע שנים את יום ההשראה הבינלאומי. התמזל מזלי לצעוד עימה  בשבילי ההשראה הזאת מראשיתה כעורכת  אנתולוגיות השירה . לפני מס ימים אמרתי לטלי,  טלי  ראי לאן הגעת תוך 4 שנים  דמייני לך לאן תנסקי ותמריאי בעוד 10 שנים. 

הערב אנו משיקים יחד עם כל המוזות והאמנויות של יום ההשראה הבינלאומי  את קפסולה השירה שהפכה שם דבר בשדה השירה העברית.

 במשך  כעשור ערכתי את כתב העת מאזניים מטעם אגודת הסופרים, צברתי לאורך אותן שנים ואף לפני  וגם בשנים שאחרי, קילומטרים רבים של עריכת שירה וספרות בכלל. אני מודה שהאנתולוגיות ליום ההשראה מסבות  לי שמחה. וחדוות יצירה  אף רבה יותר.

משוררים רבים המשתתפים באסופת השירים יושבים באולם ואני שמחה לראותם. השירים הגיעו אלינו  בעקבות קול קורא שהפצנו משך מס חודשים והם עתה  כמו קרונות ארוכים נוסעים מעבר אל עתיד. שהשירה מקדמת דנן היא ערס התרבות, ומראשונות המוזות, ועל כן כל אסופה שאנו  מצרפים שנה אחר שנה אל פנטיאון השירה, הופכת נכס צאן ברזל לשפה ולתרבות. והקורא המצטרף אל שיירת השירה, מתמלא תעצומות נפש, בפוגשו בדרך גם את הילד הפנימי, וכפי שכותב המשורר הבריטי ווילאם וודסוורד,  "הילד הוא אבי האיש".

כוחה המרפא של הכתיבה הוא התרפיה המשחררת המאפשרת להרים את המסך המסתיר את המתרחש בתוך התת-מודע שלנו, להזרים את התודעה ביתר קלות, ולפרוש אותה, או כפי שכתבה  המשוררת יונה וולך - "תת הכרתי נפתחת כמו מניפה"

וכמו יונה וולך גם המשוררים המשתתפים בקפסולת השירה  מצאו בשירה שלווה מרפאת אמיצה וכה נוכחת. ועשרות רבות של שירים הציפו את המערכת,  וטלי דביר לבנת יוזמת יום ההשראה הבינלאומי ואנוכי העורכת, אספנו אותם באהבה כאסוף הציפור את גוזליה.

 והרי הם לפניכם בקפסולת השירים השנתית הרביעית, מאז הוקם יום ההשראה הבינלאומי  הפוסע בצעדי ענק אל העתיד כחלק מהתחדשות  גלובלית בכל תחומי חיינו - באמנות, בטכנולוגיה, במיחזור וקיימות, בתקשורת, בהייטק, בשיפור תנאי חיינו על פני כדור הארץ ההולך בד בד עם התעלות הרוח  והאחדות האנושית אל עולם טוב יותר. ואני רוצה להאמין  כי גם לשירה הישראלית מקום  של כבוד בהנעת האנושות אל העידן המיוחל.

 

 

logo בניית אתרים