רשימה:

שבת בלי נוי/ מאיר עוזיאל

צילום: רוני בן ארי 

יצחק נוי איננו. חלק מן העולם שלנו איננו. סדר היום שלנו איננו ותכניות השבת שלנו אינן. זו תופעה של תלישת משהו שהיה קרוב אלינו.

האם הכרתי את יצחק נוי אישית? התשובה הרשמית היא כן. עבדנו יחד לא פעם על כמה נושאים הקשורים לספרות ולבמה. הוא היה יסודי, ממושמע, קולו המופלא האיר כל טקסט ספרותי שהוא הגיש מעל הבמה והפך אותו לחוויה. לא כל שחקן יכול לקרוא טוב מעל הבמה חומר ספרותי. צריך בשביל זה אינטליגנציה מיוחדת. התכונה הזו הייתה לו בשפע.

דיברנו לא פעם, אבל אני לא יכול לומר שאכן הכרתי אותו כחבר. מצד שני, אין בכל הקהל הענק שהיה לתכנית הרדיו שלו "שבת עולמית" אפילו אחד שלא הרגיש כמו חבר שלו. גם אם לא פגש בו מעולם.

שבת בבוקר היא יצחק נוי, וחברינו הטובים מאיתנו שומרי השבת, האזינו לו בשידור חוזר. זה היה חלק מקצב החיים של ישראל שאני מכיר. חלק מאהבת החיים.

הרעיון לעבור על עיתוני העולם ולצטט מהם הוא רעיון כל כך טוב שלמעשה פלא הדבר שאין תכנית יומית כזו בכל ערוץ. במחשבה שנייה: לא פלא, כי כדי לעשות תכנית כזאת צריך להיות יצחק נוי, עם היכולות הנדירות שלו, שאין להן מקבילה או תחליף. אני גדלתי בבית שתמיד היו בו עיתונים מן העולם, טיים, ניוזוויק, לייף, ניו יורקר, ניו יורק טיימס וטיימס אוף לונדון וגם עיתונים ושבועונים איטלקיים. סביבי היו תמיד מילדות גם פארי מאץ' ודר שפיגל, נישונאל ג'יאוגרפיק, פופולר מכניקס,  רידר דייג'סט ואפילו אוגניוק, אבל לא אני קראתי בהם. אמא שלי ואבי היו הקוראים ממש, ושכנים או חברי קיבוץ בחדר הקריאה קראו באחרים מהם. אני הייתי מוגבל לעיתונים הישראליים. דיפדפתי מוקסם, ספגתי מן התמונות הציורים והשירטוטים, קראתי מעט. כשקראתי ממש בשפות זרות זה היה במאמץ מסויים. כדי להאזין ליצחק נוי מעביר את כל המידע מעיתוני העולם לא היה צריך שום מאמץ, הכל זרם כמו בהאזנה למוסיקה.

בשנים האחרונות החלתי לכתוב בעיתון האיטלקי החשוב והנפוץ "לה רפובליקה", זממתי לשלוח פעם מאמר שלי מאותו עיתון ליצחק נוי כדי שיצטט ממנו ב"שבת עולמית". זה היה מחמיא לי יותר מהרבה הישגים אחרים. ידעתי שאם אפנה הוא ייענה, אבל איכשהו דחיתי, והנה נודע לי, כמו כולם, שהוא חלה. חבר קרוב שלו ושלי, מושיק טימור, נסע לבקר אותו בבית החולים, ביקשתי שימסור ד"ש מממני. הד"ש נמסר והוא שמע והינהן. חיכיתי שהוא יחלים. כולם אמרו שאין סיכוי, אני בכל זאת חיכיתי וקיוותי. אם יש צדק וסדר בעולם הוא יחלים והשבת של כולנו תחלים. זה לא קרה.  

logo בניית אתרים