מאמר:

ג'ונתן פולארד - הֲלָנוּ אִם לְצָרֵינוּ / יעקב שקד


 

ג'יימס בונד הוא לא היה. גם לא קים פילבי. רחוק מזה. כאיש מודיעין הוא היה שלומיאלי למדי.

 

פולארד לא ידע איך להימנע מלהילכד.

 

פולארד לא בדק וּוִידֵא שאין אמצעי מעקב חבויים בחדרו - הוכחה מובהקת כנגדו היא סרט ממצלמת מעקב, בו הוא נראה לוקח כמות גדולה של מסמכים ממשרדו.

 

פולארד לא פעל נכונה כשהבין שנלכד.

 

פולארד דיבר בחקירתו גם על דברים שלא נשאל עליהם, וכך חשף בשלומיאליות כי ריגל למען ישראל. לא שחוקריו לא היו עולים על כך במהלך חקירתו, אבל, לא כך אמור להתנהג מרגל מיומן.

 

ג'ונתן פולארד היה מרגל. מרגל זה דבר שאינו חביב על איש, לא על אלה שפעל כנגדם ולא על אלה שפעל לטובתם - אלא אם כן הוא פיקציה ושמו ג'יימס בונד. מרגלים הם הכרח בל יגונה או יגונה - על פי הגישה האינדיבידואלית של כל אחד, אבל אין מדינה שלא עוסקת בריגול! אף צבא אינו יכול להיות מוכן כראוי  ללא מודיעין ראוי. נכון, הריגול מסוג יוּמינט - (Humint  - HUMan INTelligence) על ידי מרגלים בשר ודם היה בזמן פעילותו של פולארד סוג הריגול היעיל ביותר, מפני שאיפשר למרגלים להגיע לעמדות שאיפשרו להם איסוף מודיעין שאין מוצלח ממנו - ראו פעליו של אלי כהן ז"ל. אבל כיום הולך המודיעין מבוסס המיחשוב ותופס את הבכורה. פריצה למערך מחשבי אוייב יכולה לא רק למשוך ממנו כמות עצומה של מודיעין בלי צורך להיות בזירה, אלא גם לבצע פעולות מדהימות "ללא מגע יד אדם" - ראו "תולעת" המחשבים סטוקסנט (Stuxnet) שפגעה באירנים בלב תוכנית הגרעין שלהם, כמו גם חיסול המדען הראשי של תוכנית זאת, מוחסן פאחריזאדה, "ללא מגע יד אדם". והיכולות האלו משתפרות מיום ליום.

 

בעד פעולתו של פולארד או נגדה, יש דברים שעל המפעילים שלו - כולנו - להכות בשלהם על חטא.

 

על חטא שחטאה קהיליית המודיעין בכך שגייסה אדם למשימה שסיכנה את חירותו, מבלי להכינו כראוי.

 

על חטא שחטאו פוליטיקאים בגרוש וחסרי אחריות, שהתעקשו שוב ושוב לבקרו בשביל תמונה וכמה דקות של הופעה קישקושית בטלוויזיה, למרום שהבהירו להם הבהר היטב שכל ביקור כזה, מחזיר את פולארד לאור הזרקורים - מה שדחה עוד יותר את הסיכוי לשיחרורו.

 

על חטא שחוטאים כיום כלמיני פושקי שפתיים טפשים ומאוסים, שעושים ככל יכולתם המרושעת לקלקל לו ולנו את שמחת שחרורו ועלייתו לישראל. בסדר, אני יכול להבין שהאמריקנים כועסים עליו. אבל למה שישראלי יכעס עליו. טוב, לכל מקרה, רע או טוב, יש את הצידקנים וההיפוקריטים המאוסים. אפשר לסמוך על כאלה שהם ימצאו משהו רע בכל דבר.

 

לזכות פולארד יש לא מעט דברים. אחד החשובים שבהם הוא הימנעות מדינת ישראל מריגול נגד הגדולה והחשובה שבידידותיה.

 

השורה התחתונה היא שפולארד עשה את אשר עשה מאהבה לישראל ומדאגה לה. הוא אמנם קיבל תשלום, אבל כל בר-דעת מבין שלא היה זה תשלום בגודל שבעבורו יסכן אדם את חירותו, את משפחתו, אולי אף את חייו.

 

טוב עשו שלא ערכו פסטיבל גדול ורעשני כשהזוג פולארד נחת בארץ - כיד הגועל הרעה על נתניהו הפסטיבליסט. ברור שזה לא היה לרוחו של נתניהו, אבל הוא נאלץ לכבד את בקשת הזוג פולארד.

 

ג'ונתן ואסתר פולארד, ברוכים הבאים למולדת. ולוואי תמצאו כאן את החיבוק, את השלווה ואת הגֵהה.

 

 

----

* הכותב היה קצין מודיעין.

 

 

 

 

 

logo בניית אתרים