ישראל יזמה ומובילה שת"פ עולמי
במחקרי הקורונה

 

ההצהרה הבינלאומית בדבר שיתוף הפעולה נחתמה במסגרת כנס עולמי של שרי מדע עולמי שיזם משרד המדע והטכנולוגיה

 

מאת כתב 'בכיוון הרוח'

 

באמצע חודש ספטמבר נערך בישראל כנס עולמי של שרי מדע, בהובלת יזהר שי - שר המדע והטכנולוגיה וחבר קבינט הקורונה. הכנס, ראשון מסוגו בישראל, נערך במתכונת מקוונת, בהשתתפות 18 שרי מדע ממדינות ברחבי העולם - איטליה, ארגנטינה, בלארוס, ברזיל, בולגריה, גוָ'אטמלה, גרמניה, הונגריה, הונדורס, סלובניה, ספרד, פולין, פרו, צ'כיה, קולומביה, קפריסין, קרואטיה, שוודיה.

 

השר שי פתח את הכנס בקריאה להשתתפות המדינות במאגר בינלאומי לשיתוף מחקר מדעי וחדשני בין המדינות, שייסד ממ"ט, במטרה להוות מרכז ידע עולמי בחקר הקורונה. במאגר הבינלאומי יוכלו המדינות לשתף במחקריהן בתחום הקורונה, לחלוק מידע בין חוקרים מרחבי העולם, ליצור קהילת ידע מדעית בינלאומית ולפתוח ערוצי מחקר משותפים. בנוסף, מציג המאגר את כל האופציות העומדות בפני החוקרים להגשת בקשות למענקי מחקר בישראל ובעולם.

 

מדברי השר שי: "חברי היקרים, שרות ושרי מדע וחדשנות מרחבי העולם, התכנסו כאן היום בכדי לקדם שיתוף פעולה בינלאומי במלחמה בנגיף הקורונה. מגיפת הקורונה היא אויב משותף המאיים על הבריאות של מיליארדי אנשים ועל שיגרת החיים של כולנו, אבל במאמץ בינלאומי משותף נוכל לנצח אותה. משרד המדע והטכנולוגיה הישראלי גאה להשיק היום מאגר מידע בינלאומי, שיקל על שיתוף הפעולה המדעי בתחום. אין לי ספק בכך שמדינות רבות ברחבי העולם ילכו בדרכן של שמונה-עשרה המדינות שכבר הצטרפו ליוזמה הישראלית.״ בסיום דברי השר, חתמו משתתפי הכנס על הצהרה משותפת של שיתוף המידע של מחקריהם בתחום הקורונה.

 

פדרו דוּקֶה (Pedro Duque), שר המדע והחדשנות של ספרד: "לחלוק מהניסיון שלנו זה רעיון נהדר. המשבר של הנגיף העמיד את כולנו במבחן. כולם היו צריכים להגיב במהירות, וזה היה מבחן במוכנות הלאומית שלנו. גילינו שבסוג הזה של המצבים, אין יכולת עולמית להגיע לפתרון מיידי ואנחנו צריכים להסתפק בניסיון והידע שלנו מן העבר."

 

פאולה פיסאנו (Paola Pisano), שרת החדשנות הטכנולוגית והדיגיטציה באיטליה: "הממשלה האיטלקית השיקה תוכנית למחקרים בתחום הקורונה וסיבסדה אותם, לצד אפליקציה לניטור חולים. בנוסף השקיעה הממשלה מיליארד ושש מאות מיליון אירו על מנת לאפשר למערכת החינוך להתחבר לאינטרנט מהיר ולאפשר לימודים מרחוק."

 

ראדובן פוקס (Radovan Fuchs), שר המדע והחינוך של קרואטיה: "היוזמה הגלובלית של משרד המדע והטכנולוגיה הישראלי תעזור לכולנו לקדם את האינטרס המשותף במאבק בנגיף. לפני שבועיים שוחחתי גם עם שר החינוך של ישראל ושיתפתי אותו בתפיסה אצלנו, שהילדים לא מדביקים בנגיף וכיתות נכנסות לבידוד בעיקר בגלל צוות ההוראה."

 

מטילדה ארנקראנס (Matilda Ernkrans), שרת ההשכלה הגבוהה והמחקר של שוודיה: "אנחנו מתכננים להעביר בסתיו הקרוב חוק ולהגדיל את תקציב המחקר, כך שנגיע מוכנים יותר למשבר הבריאותי הבא."

 

עוד על הכנס:

 

אל מאגר הקורונה הבינלאומי:

 https://govextra.gov.il/most-main/english/science_and_corna_english-1/science-and-corna-english/

logo בניית אתרים