מסה:
פנס קסם/ נסים נהרדעא


בילדותי היה מכשיר ששמו היה "פנס קסם" זה היה מבנה חרוט, משושה או מתומן שבתוכו היו מראות הדבוקות בקירות המכשיר ובחלל שבתוכו היו שברי זכוכית צבעונית.

היינו מגישים את המכשיר לעין, ועולם צבעוני, תנועה הפתעות וקסם נגלה לעינינו. די היה בסיבוב החרוט כדי מילימטר, כדי שהזכוכיות יעברו שינוי פוזיציה וההשתקפות שלהן במראות הייתה פלא. קסם.

החוויה המדהימה כאשר זכיתי לראות "קוסם" בפעולה עדיין זכורה לי. המוח שלי הבין כך או אחרת שההופעה אינה "על טבעית" וניסה תוך כדי ההופעה, לגלות איפה, הטריק. ללא הצלחה.

הסרט הראשון, כלומר – ראי – נוע, ומאוחר יותר קול – נוע  עדיין מעוררים התרגשות, אף, שמאז עברנו לפחות חמישים מהפכיות טכנולוגיות.

העובדה שאנו נמשכים ל"קסם" נטועה בנו.

פיאז'ה מצא שבילדות יש לנו חשיבה מאגית, שנעלמת ברובה במהלך השנים וילדים מגיל מסוים יכולים לחשוב באופן לוגי ואנליטי.

אך, הצורך בהיקסמות, אם לא לקסם, אף שאנו נמשכים לקסם לאור הביקוש הגדול לקוסמים, הצורך בהיקסמות מלווה אותנו כל חיינו.

אנו מוקסמים מנוף, אמנות, בני אדם, באהבה, מיכולות גבוהות של בני אדם ו... ממה לא?

החיים  הם קסם.

גם אם נלך על פי שיטת הבריאתנים, העולם, והחיים נבראו – באומר. ממש קסם.

ואם נלך אחר המדע -  כפי שהוא מתאר את הראשית כיום -  הרי שהחיים החלו לפני ארבעה מיליארד שנים מחומרים שהיו בחומר ההיולי של כדור הארץ.

בכל מקרה – פלא וקסם.

כל פעם שקורה אסון גדול ממדים, שרפה,  צונמי, רעידת אדמה, מגפה, שטפון ואפילו מטאוריט שפוגע בכדור הארץ ומשמיד חיים בסיטונות – הקסם, מעורר את החיים ותהליך ההתאוששות מתחיל באופן מידי.

כדור הארץ הוא מכונת קסם. וההתרחשות  עליו היא קסם, אף, שאנו מתייחסים אליה כאל מאורע בנאלי.

ליכולת ההיקסמות יש כמובן היבטים פחות מוצלחים כגון, הליכה אחר מנהיגות המהלכת קסם על המונהגים. וודאי עוד אי אילו התנהגויות  נלוות להיקסמות שאינן שיא החיוב.

שיירי יכולת ההיקסמות אחרי שעברנו את הגיל ונכנסנו לגיל בו יש לנו חשיבה פורמלית ואנליטית עדיין קיימים. ומכל עבר, אנו שומעים מה? מה את/ה אומר/ת? וואהו...

ההיקסמות המאגית/ילדותית עברה שדרוג, ובבגרות אנו ממשיכים להיקסם, איש ואישה על פי נטייתו.

ידוע שהקסם אינו עובד על כולם. מה שמקסים אותי עלול לעורר התנגדות או סלידה בעיני אדם אחר, אך,  ההיקסמות  קיימת ולנו אין שליטה עליה.

אנו לא אומרים לעצמנו – כעת, אני הולך להיות מוקסם מ... תמיד, ההיקסמות באה באופן ספונטאני, גם אם אנו צופים במופע בו מוצגים "קסמים" עדיין, הקסם פועל כאשר הטריק, מבוצע.

באופן מתודולוגי, אפשר להניח שההיקסמות היא הפרעה בסדר הרציונלי, מחשבתי, תפסתי חושני שלנו.

כשם שצחוק, נובע מאלמנט של הפתעה.

דומה, שיש מעט מאוד תענוגות לא מזיקים כמו  ההיפעלות מקסמים ובתנאי שלא נבלעים בה ויודעים לשמר את הגבול בין העונג שבהיקסמות לבין – איך להגיד? החיים?

מי ייתן וכל עוד אנו חיים נוכל להיקסם. זה בחינם.

 

logo בניית אתרים