מאמר:
מושך ומפחיד בטכנולוגיה/יורם אורעד

 

פורסם לראשונה בבלוג "קסם הטכנולוגיה", ב - 26.10.2019

 

הטכנולוגיה מסחררת אותנו בחידושיה הרודפים זה את זה, מרתקת אותנו והופכת אותנו

לשבויים שלה במובן החיובי של המילה. היא פועלת כקסם, היא דינמית ומרתקת והיא מהווה הבטחה מתמדת לעולם טוב יותר. מצד שני, לעתים היא מעוררת בנו תחושות של אי נוחות מהבלתי מוכר, נתפסת כמאיימת, והשינויים התכופים שבה מרתיעים. חלק מן האנשים חושבים שהיא גם מרחיקה אותנו מן הטבע.

 

אז, מה בעצם מושך בטכנולוגיה, ומה מפחיד בה?

 

המושך:

 

הטכנולוגיה כקסם

כל חידוש טכנולוגי הוא בעינינו מעין קסם. קחו למשל את המצאת הרדיו. האפשרות להעביר קולות, מוסיקה ומידע נראית לנו היום מובנת מאליה אבל בסוף המאה התשע עשרה, ערב המצאת הרדיו, אפשרות כזו נחשבה לקסם. קסם גדול לא פחות, ואולי אף יותר, הייתה הטלוויזיה שהומצאה במאה העשרים. כך גם המצאות הקשורות לתחבורה כגון הרכבת, המכונית והמטוס. המצאות אלה ורבות אחרות אכלסו פעם אך ורק את סיפורי האגדות, או שלא הופיעו אף באגדות עצמן. אז הן היו קסמים. היום הן מציאות, מציאות קסומה. לעתים קרובות אני מוצא את עצמי מתרגש מחדש מהמצאות שונות שהיו רק בגדר חלום בתקופת ילדותי, נעורי או בחרותי.

 

הטכנולוגיה דינמית ומרתקת

קשה לחשוב על משהו דינמי יותר מאשר הטכנולוגיה. המצאות חדשניות מופיעות כל העת עד שקשה עד בלתי אפשרי כיום, לעקוב אחריהן. גם בתוך ההמצאות עצמן מתרחשים שינויים בלתי פוסקים. לדוגמה, הסמרטפון הומצא כבר בשנת 2007 אבל שינויים כה רבים עברו עליו מאז עד שהסמרטפונים הראשונים נראים לנו היום פרימיטיביים. ההמצאה היא אותה המצאה - סמרטפון, אבל חלו שכלולים במסך, שהפך למתוחכם ולחד בהרבה, בסוללה, שמספיקה לזמן ממושך בהרבה, במצלמות שלו שהשתכללו וכמובן… ביישומונים (אפליקציות) שהתרבו מאד והשתכללו מאד.

כך, הטכנולוגיה מרתקת את דמיוננו. עצם השינויים התכופים המתחוללים בה הם מרתקים ומרתקת לא פחות מכך היא הציפייה למה שיגיע בהמשך. מאפיין נוסף התורם לכך שהטכנולוגיה מרתקת אותנו הוא המגוון העצום של מכשירים ומתקנים. למעשה, הטכנולוגיה היא מעין סיפור עלילה מגוון, מתמשך ומרתק המתפתח כל העת.

 

הטכנולוגיה היא הבטחה מתמדת

הטכנולוגיה משפרת את חיינו ללא הרף ויש בה הבטחה, שגם מתגשמת, לשיפורים נוספים. השיפורים הם במגוון תחומים כגון רפואה, בידור, למידה, תחבורה וכושר גופני. אנשי טכנולוגיה עובדים כל העת על הגשמת הבטחות עתידיות כגון הארכת החיים, תקשורת שתאפשר מישוש והעברת ריחות והפעלת מכשירים במחשבה בלבד. 

 

המפחיד:

 

הפחד מן הבלתי מוכר

דבר חדש מעורר בנו לעתים קרובות תחושות של אי נוחות. בטכנולוגיה מופיעים כל העת חידושים בתכיפות גבוהה, תכיפות שהולכת וגוברת. אצל חלק מהאנשים תחושת אי הנוחות הזו הופכת לפוביה של ממש ובעקבות כך חלקם מאמצים לעצמם גישה שמרנית, כדי להתגונן מפני השינויים. לכן, אחת הפעולות הנדרשות כיום בחברה היא פיתוח גישות להקלה על הסתגלות לשינוי ואימוץ השינוי.

 

הטכנולוגיה נתפסת כמאיימת

טכנולוגיה נתפסת פעמים רבות כמאיימת, לעתים בצדק ולעתים שלא בצדק. למשל, הפחד מפני תפיסת מקומות העבודה על ידי אמצעים טכנולוגיים, שרווחה במשך שנים (ועדיין רווחת) גרם ועדיין גורם לפחד בציבור מפני טכנולוגיות חדשות. היכולות הגוברות והולכות של הרובוטים והמחשבים גורם לחלק מהאנשים לְפַּחַד מהשתלטות יזומה של רובוטים ומחשבים על העולם.

 

שינויים תכופים מרתיעים חלק מהאנשים

השינויים התכופים בטכנולוגיה הם גורמים משמעותיים לרתיעה ממנה. שינויים תכופים משמעותם צורך תכוף ומתמיד ללמוד דברים חדשים ותהליכים חדשים הקשורים בהם, דבר העשוי לגרום ללחץ ולחרדות אצל חלק מהאנשים, משום שהוא דורש מאמץ ודריכות לקראת השינויים שתמיד יגיעו.

 

ריחוק מן הטבע

חלק מהאנשים תופסים את הטכנולוגיה כגורם המרחיק אותם מן הטבע למרות שאחד הדברים שהיא מאפשרת הוא שמירה משופרת על הסביבה הטבעית, על הטבע. אנשים רבים עדיין מתרפקים על הטבע ה"נקי" כפי שהיה צריך להיות לדעתם למרות שהטבע ה"נקי" הוא אכזר באופן קיצוני לעתים קרובות.

 

logo בניית אתרים