רשימה:
על הספר מגן שאול/ אלון בכר

( מגן שאול/ סיפורים/ מיכאל רייך/ ספרא)
ספוילר מתבקש כאן בטרם אכתוב את הסקירה, זהו אחד הספרים הטובים שקראתי בשנים האחרונות. הספר "מגן שאול" מאת מיכאל רייך  מכיל קובץ של סיפורים מרתקים ומרגשים במיוחד. בחרתי להביא בפניכם את הסיפור : "הישורת האחרונה". אפרת שמחוני, אישה משכילה מוסמכת במתמטיקה בת ארבעים וחמש ובעלת חזות רגילה לחלוטין שהפסיקה לעבוד בשל מחלה, מתיישבת לכתוב את מכתב חייה. מסע חייה הקצר רץ לנגד עיניה והיא מתעכבת בנוף ילדותה, הפרק הטוב והנעים בחייה "...פעמיים ביום נוהגת אני להכין לעצמי כוס מיץ תפוזים שמסב לי הנאה ואפילו נחמה. הפרי הנפלא הזה מזכיר לי פרדסים בשרון הנטועים בתודעתי בימי נעוריי...ובכן הטוב ההוא הסתיים, מה הטעם להתרפק על מה שחלף ואיננו עוד? אני לוגמת שוב ושוב מן המשקה הכתום, הנפלא אלא שלאחרונה אין בית הבליעה שלי נלהב במיוחד לקבלו אל בין כתליו..."
 
אפרת חולה במחלה ממארת סופנית ולפי רופאיה נותרו לה כמה חודשים לחיות, היא מרבה להרהר על חייה כחד הורית ואם ליובל הלומד בכיתה ו'. אפרת מעולם לא נישאה ולא ספרה ליובל מיהו אביו, דבר שגרם להצקות חוזרות ונשנות מצד חבריו לספסל הלימודים. בשנת 1959 פגשה אפרת הרווקה את אלעזר שהרבה לחזר אחריה אך התחמק מלגלות את מצבו המשפחתי. לאחר חיזורים עקשים הוא זוכה לאהבתה של אפרת ומתנה עמה אהבים במשך כמה ימים ובתום אלה,  הוא מבטיח לשמור על קשר אך מפר את הבטחתו ונעלם מחייה. אפרת נכנסת להריון ונושאת ברחמה את בנם המשותף. אפרת שוכרת חוקרים פרטיים שמתקשים בתחילה לאתרו אך לבסוף מתברר שהוא מתגורר בצרפת והוא נשוי ללא ילדים. היא מנסה ליצור קשר ללא הצלחה. אך לאחר שהוא מתגרש ומגיע לגור בארץ היא מחליטה ליצור עימו קשר בטרם תלך לעולמה, למען בנם יובל, בן שאלעזר לא יודע על קיומו. לאחר חלופת מכתבים ופגישה שלא יצאה לפועל, הם נפגשים. וכך אלעזר כותב לאפרת לאחר פגישתם: "אפרת היקרה, פגישתנו בביתך התקבלה אצלי ברגשות מעורבים, מצד אחד שמחתי מאד לראותך אך מצד שני נוכחתי במו עיני בסבלך והדבר העציב אותי מאד... אני סבור שכעת תדמיתי בעינייך השתנתה מאד...  צר לי שלא התאפשר לי לראות את יובל בנך באותה פגישה... הוא נראה חמוד ויפה ועיניו דומות לשלי וכבר אני מתגעגע אליו...  הרהרתי רבות והחלטתי שאין לי צורך בבדיקת רקמות..."
 
את סוף הסיפור אשאיר לכם , הקוראים לקרוא בעצמכם. הספר מרתק מאד וכתוב בשפה גבוהה ונגישה להפליא. הכתיבה זורמת וקולחת והסיפורים נקראים בנשימה אחת עצורה. אני ממליץ בחום רב לרכוש את הספר הנפלא הזה לחוויית קריאה יחודית.
logo בניית אתרים