רשימה:
אדל הגיבורה/ אלומה עברון

אדל  של  יוכי ברנדס מתמקד בבתו של הבעל שם טוב, אדל, ובזווית הראייה שלה את אביה, ממציא החסידות, האלטרנטיבה הכה שנויה במחלוקת של יהדות שמחה, שרה ורוקדת, של העם הפשוט, הלא משכיל- ליהדות הקונבנציונלית של תלמידי חכמים עם יחוס, השכלה ובתים עשירים.

 

בספר המרתק בטירוף עם כתיבה מותחת ברמה של הרלן קובן(כן!), קצב האירועים עוצר נשימה אבל זה לא מה ששבה את לבי. לא חסרים ספרי מתח בשוק אבל זהו ספר מתח מיסטי! יש בו תיאורי " עליית נשמה"...החייאת מתים...ריפוי חולים ללא תרופות..אותיות אש עולות מתוך טקסט....ומה לא...

 

האווירה המיסטית של הקבלה והצגת החסידים לעומת המתנגדים, שני המחנות שתקפים עד היום, מתוארים בצורה ססגונית ומושכת שמתאימה דווקא לחילונים, שלא יודעים כלום על החסידות והסיבה שנולדה אצל יתום שהעדיף לשוטט ביער ולהתחבר עם כפריים גויים במקום ללמוד ב"חדר"..

 

.

אז למה נקרא הספר "אדל" דווקא? יוכי ברנדס כהרגלה בספריה התנ"כיים מביאה לנו תמיד את הסיפורים מזווית בלתי מקובלת ומפתיעה. כשם שב" מלכים ג" הביאה את הזווית של שאול המלך הטרגי, אל מול הזווית המקראית המרוממת את דוד , כך כאן נותנת לנו ברנדס זווית ראייה של אישה בעולם הגברי הטוטלי של רבנים יהודיים. ולא סתם אישה...אישה מוכשרת, רוחנית ודעתנית שמתעקשת לבחור את בעלה בעצמה...ועוד הרבה יותר!

 

למי שמתעניין בשורשים שלנו- ספר חובה! ולמי שמתעניין בספרות איכותית מענגת- על אחת כמה וכמה!רוצו לקרוא!!

logo בניית אתרים