רשימה:
בין מדיניות לגורל/ עמיקם יסעור
( על ספרו של ד"ר אברהם אלברט סבן –"בין מדיניות לגורל")


"מדיניות או גורל" הוא ספר אוטוביוגרפי של ד"ר אברהם אלברט סבן מקריית ים. ד"ר סבן הוא מומחה בעל שם עולמי בתחום תורת התקשורת והאלקטרוניקה. הספר יצא בהוצאת  ארגמן- מיטב

היכן שהה הילד אלברט כאשר המשחתת  המצרית "איברהים אל אוואל" הפגיזה את חיפה בעת מבצע סיני ? מה היו קשייו בבית הספר ? האם השאירו אותו כיתה? מי עזר לו להתגבר על הקשיים? כיצד התייחסו אליו המורים? מה היה מעמדו בכיתה? במה עסק אביו וכיצד עזר האב למשפחתו? מי רימה את אביו? מה היה מסלול עלייתה של המשפחה לארץ? איך נראתה קריית ים באותן שנים? מה היה ההווי השכונתי של אז? איך התייחסה החברה הוותיקה לעולים? מה קרה בחדר בלילה בינו לבין הסטודנט? מה היו תלאותיו בחיפוש מעונות סטודנטים? מדוע חשד בסטודנט הצרפתי? כיצד עברו עליו הלימודים בתיכון קריית חיים? מה היו חוויותיו בבלוזה שבסיני ב 1969? מה עשה כילד בבחירות של 1965? כיצד מתואר היחס לעולים מתימן? מה היה מסלולם המקצועי של ילדי שכונת העולים? מה הקשר בין ב הביוגרפיה של אלברט לזו של המדינה.

כל התשובות לשאלות אלו ואחרות בספרו האוטוביוגרפי המעניין . ד"ר סבן שימש כחוקר בכיר ברפא"ל. ובעשור האחרון מלמד במכללת אורט בראודה ובמכללת כנרת. תחום התמחותו הנדסת אלקטרוניקה ומחשבים. פרסם מאמרים רבים על תקשורת מיקרוגלים ואנטנות. הדוקטורט שלו הוא מאוניברסיטת קולוראדו בארצות הברית.

עיצוב יפה של העטיפה על ידי סטודיו אפרים. תמונה על הכריכה כמה תמונות של משפחה, של קבוצת עולים, של בן גוריון ועוד. בספר גם כמה טבלאות 
ונתונים על קיפוח עדתי.

הספר מתאר מציאות ישראלית בשנות החמישים כאשר במרכזה משפחה של עולים יהודיים ממצרים. תיעוד חשוב ומעניין.

על קריית ים מעניין גם לקרוא את שלג בחולות ,רומן של יצחק רובין בן כמעט גיל של המחבר ילידי ינואר 51. על רקע יהדות מצרים כתבו רומנים יצחק גורן גורמזאנו אברהם בר-אב המבוגרים בעשור מהמחבר . שניים שגדלו בקריית אתא וכן ע. אהרוני המבוגרת מהם.

הספר מרתק, ייחודי ומומלץ בהחלט לקריאה.

logo בניית אתרים