מאמר:
מתכתב עם ימים/ משה גרנות


על ספר שיריו של יונתן גורל "רועדים ימים ותלויים", ציורים – יהודה בקון

 צור אות תשע"ז, 185 עמ'

מותר לו ליונתן גורל, יליד 1934, להביט אל הימים והשנים שחלפו בשירים שממש נוגעים בלב הקורא. "ימים נשברים / ימים נשפכים / לאן נוליך את הזקנה?" (עמ' 87). הארמז לשירתו של אלתרמן עורך אנאלוגיה שבין הזקנה ובין החרפה (ראו גם עמ' 175). גם ארמז מביאליק מוביל את הקורא אל תחושת החנק שהזקנה משרה על האדם: "והנה חיי כלולאה נכרכת / על גזעי אתלה / לא ציץ לו לא פרח" (עמ' 161).

השירה של יונתן גורל משופעת בהיגדים מיוחדים לו. הרי דוגמאות אחדות: "כניסה / נפערת בתמיהה" (עמ' 12), "ורידי גשם ושמש" (עמ' 13), הכבסים של יהודים וערבים התלויים על חבל בעיר העתיקה נדמים ל-"גשר ללא מילים" (עמ' 24), "סרעפת הענפים" (עמ' 44), "מבט מבוהם" (עמ' 58), "לאותי כגיגית הפוכה", "דקור סנוניות" (עמ' 114), "נשלשל ריגשה דומעת / לסל זמנים..." (עמ' 115), "עצב פולש כמו אור מהחלון" (עמ' 155), "מעלית עולה השמיימה" (עמ' 139), "נדבק שקט למנעלים" (עמ' 157) ועוד.

הספר מחולק ל 11 שערים, וכל שער פותח בציור אבסטרקטי צבעוני מאוד של יהודה בקון. בכל הספר מפוזרים שירים ליריים הגותיים, אך המקבץ הבולט ביותר הוא בשער השמיני "הרהורים" (עמ' 131 ואילך), שם מתדיין המשורר עם נפשו על סוגיות כגון מיהות האדם ("קנה רצוץ, אסקופה נדרסת", לעומת הנפש "שעפה במרחב"), הבדידות, הזמן הנוסע, יכולת ההשגה, החלומות והתקווה.

יונתן גורל הוא רב אמן ביכולתו לתאר אווירה:

ברחוב אין מוצא

הידס עורב

התעגלה חתולה

על הגדר

ציפור קפצה

וזנבה מניפה.

מכונית הטילה צל

ומדרכה מסומנת

גבהה והלכה

זקן דידה

מקלו דפק

קרעי שמיים הטליאו

וחוטי כביסה סימנו                           עמ' 17

 

ודוגמה אחרת:

מסדרונות של בדידות

מסדרונות של בדידות

דלתות של אזכרה

חללים מוצלים

באור מנורה

 

שטיחים מנמיכי קול

סיד מתקלף

סורג מתקפל

אנחה שמתכנסת

 

בואו נקבל יחדיו

התרעננות חדשה

המיית זיכרונות

קשר תפילה                            עמ'41

(לא ברור מדוע הודפס שיר זה בשנית בעמ' 106)

 

השיר מסתיים ב"קשר תפילה", והקשר הזה, לאמונה ולתפילה והביטחון שיש אל בורא ומשגיח ושומע תפילה ממעמקים  - מופיעים ברבים משיריו (עמ' 104, 111, 113 ועוד).

השער השני מוקדש לירושלים, בה נפגשות כנפי הזמן, אבל נפגשים גם עם עולם של פיגועים (עמ' 29). בשער "בעקבות המקרא" ימצא הקורא התייחסות ליוסף, שמואל, שאול, אליהו יונה. באחד השירים מהשער הזה יש אפילו הטפת מוסר "נבואית" (עמ' 127).

ליונתן גורל יש זכויות רבות בשדה הספרות: היה בין עורכי "אוגדן" ו"מאסף ירושלים", כתב מחקר חשוב על הספרות העממית של יהודי גרוזיה, וזכה בפרסים רבים. "רועדים ימים תלויים" הוא ספר שיריו השישי.

* יונתן גורל-משורר, מבקר ספרות, פובליציסט.

 

logo בניית אתרים