סקירת אלבום:

אומר שירו בשקט/ תומר פישר


רגעי אושר צרופים התגלו אצלי כשמצאתי דיסק נדיר באוזן השלישית. על העטיפה, ראיתי את אושיק לוי מסתיר את עינו מפניי. אבל זה לא מנע ממני לקנות את הדיסק, ללכת הביתה ולשים ברמקולים.. ולפתע קולו החם שטף את החדר שלי במין געגוע ונוסטלגיה. לאלבומו קוראים, אומר שירו בשקט והוא יצא בשנת 2005 (פונוקול), בעיבוד והפקה מוסיקלית של אדם גורליצקי, מלבד שני שירים שהוקלטו בנפרד: הלילה ואהבתי. הם גם השירים הראשונים בדיסק. הלילה הוא שיר שמחפש אנשים בחושך הגדול של הלילה. אביב גפן כתב, עיבד והפיק ברוח הסבנטיז, גם ברמת ההפקה שלו שחוזרת לעבר. אהבתי, הוא שיתוף פעולה מרגש בין יענקלה רוטבליט ליהודה פוליקר. אושיק מספר שחבריו היו עם עיניים נוצצות ואמרו לו "זה על אשתך הראשונה". כך התרקם לו החיבור עם פוליקר שהזדהה מאוד עם הטקסט וחיבר לו מנגינה מרגשת. קולו נשמע בהקלטה וגם הגיטרות, הבוזוקי והקלידים מצטרפים אל אושיק בשקט. הקצב פשוט וחוזר על עצמו כמה פעמים ובתוך כל זה, הוא שר במלא געגוע ובכוונה מלאה.. וקשה שלא להתרגש. "ולמה לא, למה לא נשארת איתנו.. מה היה כל כך דחוף שם במרומים אותך לקחת ככה מעימנו".

https://www.youtube.com/watch?v=OL7AUwyjjv4

השיר הבא, כבר מציף את השקט מכל עבר. "יש אדם אומר שירו בשקט. בין חלון, כתלים ודלת מרובעת. מצר דלים תחומיו ומרחב יה הדעת." מפי אברהם חלפי, שמצליח לתאר את הרוגע הזה שלפעמים צריך אותו. נפתלי אלטר מלחין את מילותיו ברגישות. האהבה עדיין ישנה אך היא מתחבאת בין רגעים קטנים.. היא שונה אצל דניאל סלומון, היא אסירת תודה מפי אהוד מנור (אישה מלבדך) , היא מלאה בכל תו בשיר של דידי שחר.. מלאת חוויות. פה אני מגיע לשיר הכי אהוב עליי באלבום.. בצעד לא מפתיע, אדם גורליצקי הוא זה שכתב אותו, יכולנו להיות. שיר על פספוסים קטנים. "את שומרת תמונות שכבר זרקתי וזוכרת את אתמול.. את אומרת חבל שלא הגעת, אתה מפסיד פה את הכול".


https://www.youtube.com/watch?v=gZOzNTBfdwU

לאורך האלבום, ההפקה שלו עדינה, מלווה בשורת נגנים מובחרים : עילי בוטנר בגיטרות, גלעד שמואלי, בתופים ותכנותים, איתמר דוארי בכלי הקשה ואילן אביב בבס. ויש עוד אורח: מיקי גבריאלוב שתורם את קולו בשיר שגם הוא נכתב בידי יענקלה רוטבליט.. הכאב התמיד.. ושם הקולות שלהם משתלבים ביחד למין הרמוניה מופלאה. לקראת הסוף מגיעים שני שירים מפתיעים. אחד של קובי אוז שמביא לאושיק, בלדה בסטייל הלהיט "בלדה בין כוכבים". אבל היא שונה. אושיק נשמע יותר קליל, מתבדח.. זורק בהלצה "מתי תתקשרי אליי..". כמובן שקובי גם מצטרף אליו בקולות ותורם לאווירה הקלילה. לא לוקח את עצמו ברצינות ובכל זאת, משעשע. כשהוא מנסה לסגור מעגל אחרי הרבה דברים שרחוקים ממנו שנות אור.

https://www.youtube.com/watch?v=SlBtae08W1E

והשיר האחרון. עלמה.. מי עלמה.. סוגר את הדיסק באופן מושלם. שיר במחי עט של אהוד מנור שידע לכתוב מילים בכזאת קלות. נפתלי אלטר על המנגינה ואדם מפליא באקורדיון. הלב מתחמם ואושיק שולח את אהבתו מרחוק. זאת הדרך המיוחדת שלו להיות מי שהוא, בלי משחקים.

התוכנית המלאה על האלבום "אומר שירו בשקט" תשודר בשלישי הקרוב, בשעה 15:00

ברדיו קול הנגב 106.4  ובקרוב בשידור נוסף ברשת ג. http://kolhanegev.sapir.ac.il/

 

 

* תומר פישר-מוזיקאי ושדרן רדיו. 
logo בניית אתרים